Ministr zdravotnictví se distancuje od bývalé poradkyně

Od vydavatelky časopisu České lékařské komory a své bývalé poradkyně Evy Klimovičové se dnes distancoval ministr zdravotnictví David Rath. Pojistil se tak pro případ, že by se potvrdilo podezření na její korupční chování. Než se kauza vyšetří, nebude s ní ministerstvo zdravotnictví spolupracovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Zdroj: ČTK

Klimovičová ale už dřív na funkci poradkyně sama rezignovala a veškerá obvinění popřela. Podezření z korupce rozvířil záznam natočený skrytou kamerou, na kterém je schůzka Klimovičové s pracovníkem farmaceutické firmy.

Podle tohoto záznamu od něj chtěla, aby investoval do reklamy v časopise České lékařské komory. Za to mu údajně slíbila schůzku s tehdejším šéfem komory Rathem. Rath dnes odmítl podezření, že by se na případném korupčním jednání jakkoli podílel.

Z videozáznamu, který má k dispozici Česká televize vyplývá, že Klimovičová žádala po zástupci farmaceutické firmy finanční podporu 3 miliony korun výměnou za schůzku s tehdejším šéfem lékařské komory Rathem. Klimovičová to ale odmítá:" Jde dle mého názoru o technickou manipulaci se skrytou nahrávkou!" Podle České televize Klimovičová odstoupila, aby ochránila Davida Ratha před skandalizací.

David Rath dnes odmítl podezření, že by se na případném korupčním jednání jakkoli podílel. "Prohlašuje, že mu v reportáži uvedené skutečnosti nebyly až doposud známy. Klimovičová jednala se zástupci farmaceutických společností za svoji soukromou firmu, která měla s Českou lékařskou komorou obchodní smlouvu na vydávání časopisu ČLK," uvedlo tiskové oddělení ministerstva.

Viceprezidnetka České lékařské komory Helena Fousková oznámila, že minulý týden byl vykraden archiv komory a krádež šetří policie. V archivu byly různé zásadní dokumenty a mimo jiné také zápisy z jednání představenstva, na nichž se jednalo o uzavírání smluv.

Ratha chce v čele pražské kandidátky ČSSD premiér a její celostátní volební lídr Jiří Paroubek. V minulých týdnech prosazoval na toto místo nejprve Martina Jahna. Když to vicepremiér pro ekonomiku odmítl, Paroubek oslovil dalšího nestraníka, bývalého evropského komisaře Pavla Teličku. I on ale odmítl. Skloňovalo se i několik dalších jmen, zejména pražských poslanců ČSSD Stanislava Křečka, Karla Šplíchala a Miroslava Svobody.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme