Ministr zdravotnictví si musel kvůli reformě vyslechnout ostrou kritiku
Zdravotnická část reformy veřejných financí - to bylo dnes jádro sporů mezi zdravotníky i mezi poslanci. Vůbec poprvé totiž tuto část reformního balíku projednal ve sněmovně zdravotnický výbor. Do druhého čtení reformu nakonec poslal bez zásadního stanoviska. Při závěrečném hlasování ale s koalicí nakonec ruku nezvedli lidovci Ludvík Hovorka a Jiří Carbol. Ministr zdravotnictví Julínek si musel vyslechnout ostrou kritiku.
Tomáš Julínek plánuje, že by se nově platily poplatky za návštěvu lékaře nebo za recept. Maximálně by nás to ale mělo stát pět tisíc korun ročně. Platilo by se i za pobyt v nemocnici. S tím ale nesouhlasí opozice. "Bude to jednak zásadní zásah do životní úrovně sociálně slabších a současně pro ta zdravotnická zařízení, to znamená více administrativy," řekl sociální demokrat David Rath.
Mezi kritiky se ale znovu zařadil i lidovec Ludvík Hovorka. To, že je zdravotnická část vůbec součástí celé reformy, je podle něj zásadní chyba. Jedna forma solidarity se podle něj totiž nahrazuje druhou. "Je třeba udělat nějakou rovnováhu. Neměly by se snižovat daně do té míry, aby nedošlo k výpadkům, které potom musíme nahrazovat například vybíráním poplatků," doplnil.
Ministra zdravotnictví Julínek ale stále doufá, že se i s Hovorkou nakonec dohodnou. "Je potřeba, aby si to uvědomil v celém kontextu existence vlády a záměru vlády. Doufám, že to vezme v potaz, i když má nějaké výhrady," dodal ministr.
Odpoledne se kvůli reformě veřejných financí sešli také zástupci zdravotnických organizací. Vypustit reformu zdravotnictví ve stávající podobě je jako vypustit psa bez obojku, zaznělo v sále od jednoho z lékařů. Výstupem dnešního jednání zdravotníků a České lékařské komory je tedy zabrzdění reformy.
"Nesouvisí to z celým balíkem stabilizace veřejných financí. Zdravotní pojištění jsou samostatné peníze, to musí být samostatně projednávané a především se musí ujasnit, co se z těch peněz platit bude, a co ne. V tom zatím nemají jasno ani politici ani lékařská obec, natož pak pacienti," vysvětlila jedna z diskutujících Ludmila Jelínková.
Česká lékařská komora chce proti reformě postupovat s dalšími partnery. Potvrdil to její prezident Milan Kubek: "Vyzýváme všechny zástupce zdravotníků, všechny lékařské organizace, pokud souhlasí s těmi připomínkami, které Česká lékařská komora definovala, aby je podpořili. Obrátíme se na všechny členy zdravotního výboru, obrátíme se na všechny poslance a budeme spolupracovat s poslanci v jednotlivých regionech."