Ministr zemědělství chce od dovozců potravin hlásit předem množství a cenu

Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL chce kvůli ruským sankcím nařídit dovozcům potravin povinnost hlásit množství a cenu obchodu. Opatření by podle něj mělo zabránit dovozu zboží ze zemí Evropské unie za dumpingové ceny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Jurečka | Foto: Filip Jandourek

Jurečka České televizi po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech řekl, že nařízení předloží vládě k posouzení v pondělí.

„V nařízeních by měla být uložená povinnost dovozcům jak rostlinných, tak živočišných komodit, které jsou právě postižené ruskými sankcemi, aby našim dozorovým orgánům hlásili 72 hodin před tímto dovozem, jaké množství té komodity k nám budou dovážet a za jakou cenu,“ uvedl.

Ministr už dříve oznámil, že po zavedení ruských sankcí na dovoz potravin očekává pomoc především od Evropské unie. Evropská komise na pomoc původně vyčlenila 125 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun), Jurečka však chce při nejbližším jednání koncem září v Miláně usilovat o navýšení finančního balíku.

Podle dřívějšího odhadu ministerstva čeští vývozci zemědělských komodit a potravin kvůli ruským sankcím přijdou do konce roku na tržbách o 250 až 300 milionů korun. Nejvíce embargo dopadne na tuzemské mlékárny.

Zemědělci a potravináři se však více bojí druhotných dopadů způsobených přesycením společného unijního trhu a následného propadu cen. Škody v důsledku poklesu cen komodit prý mohou být pro tuzemské producenty až miliardové.

Alžběta Havlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme