Ministr zemědělství chce zpřísnit podmínky pro prodej státní půdy

Hospodářské noviny dnes přinesly zprávu o tom, že ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL chce zakázat prodej státní půdy. Radiožurnál se ptal na podrobnosti a zjistil, že ministr má v plánu prodej půdy výrazně omezit. Vadí mu, že půdu teď nekupují jen zemědělci, ale třeba i překupníci a ty chce ze hry vyřadit. Hlavně proto je podle něj nutné příslušný zákon změnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Jurečka | Foto: Filip Jandourek

Ministr Marian Jurečka nechce prodej státní půdy sice úplně zakázat, ale výjimek pro prodej by mělo být jen několik. Půdu by podle něj bylo možné v určitých případech třeba dál prodávat obcím nebo krajům.

Zpřísnit podmínky prodeje je podle ministra nutné například kvůli stavbám silnic, železnic nebo protipovodňových zábran.

„My chceme opravdu výrazným způsobem změnit prodej půdy ze Státního pozemkového úřadu, protože jsme se dostali do situace, kdy nám chybí půdní rezerva jednak pro jednotlivé resorty, například pro oblast vodohospodářské infrastruktury, řekněme pro protipovodňová opatření, pro výstavbu silnic, železnic a tak dále,“ vysvětluje Jurečka a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zemědělství chce zpřísnit podmínky pro prodej státní půdy. Více zjišťovala redaktorka Jana Čermáková

„Ty jednotlivé rezervy resortů převyšují 200 tisíc hektarů a my v tomto okamžiku máme na Státním pozemkovém úřadě necelých 170 tisíc hektarů k dispozici, a do toho ještě máme nároky restituentů.“

Jak objasňuje mluvčí Státního pozemkového úřadu Monika Machtová, úřad ve skutečnosti nemůže hospodařit se všemi státními pozemky, které spravuje. „Výměra pozemků, se kterými je příslušný hospodařit Státní pozemkový úřad, je v současné době necelých 170 tisíc hektarů, z toho je ovšem disponibilních přibližně 85 tisíc.“

„Ten důvod je jednoduchý – my musíme blokovat určitou část pozemků, ať už je to pro potřeby různých ministerstev jako je ministerstvo životního prostředí, nebo i pro realizaci pozemkových úprav a současně běžící majetkové vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi,“ dodává Monika Machtová.

Přísnější pravidla od příštího roku

Podle ministra zemědělství by přísnější podmínky pro prodej státní půdy měly začít platit od ledna příštího roku. Koaliční partnery podle svých slov zatím jen informoval o záměru prodej státní půdy zpřísnit.

Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák řekl, že on osobně to vítá, ale uvnitř ČSSD to zatím neprojednávali. Na podrobnosti čeká i místopředseda zemědělského výboru sněmovny Jan Volný z hnutí ANO.

Podle něj by neměl stát výrazně omezovat tržní prostředí, na druhou stranu by si ale měl půdu, se kterou má dlouhodobý záměr, pohlídat a ne ji později draze vykupovat zpět.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme