‚Nezvládnutí kůrovce, jiný důvod neuvedl.‘ Šéf Lesů ČR končí, ministr zemědělství ho odvolal

Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek za ANO odvolal generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda. Informoval o tom na páteční tiskové konferenci. Důvodem odvolání je podle ministra i odvolaného ředitele Szóráda nezvládnutí kůrovce.

Praha (Aktualizováno: 16:22 11. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád (archivní foto) | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„K odvolání generálního ředitele Daniela Szóráda jsem se rozhodl bez ohledu na politickou situaci. Stav našich lesů je velmi kritický, a proto je nezbytně nutné aktivně řešit kůrovcovou kalamitu. To se pod dosavadním ředitelem nedělo,“ uvedl ministr zemědělství Jiří Milek.

Premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše prý o tomto kroku předem informoval. S ČSSD, které má resort v případné nové vládě připadnout, ale změnu v čele Lesů ČR nekonzultoval.

Milek chce jmenovat krizového ředitele podniku Ludvíka Řičáře, který zatím působí v liberecké pobočce Lesů ČR. Vedením podniku pak Milek pověřil současného statutárního zástupce Tomáše Pospíšila. Výběrové řízení na nového ředitele nechce zatím ministr vypisovat, nechá ho prý na svém nástupci ve vládě s důvěrou Poslanecké sněmovny.

Důvodem k odvolání bylo také podle Szóráda nezvládnutí kůrovce. „Nezvládnutí kůrovce. To je jediné, co mi pan ministr k odvolání řekl. Jiný důvod neuvedl. Kůrovec ale není o jedné osobě," řekl odvolaný ředitel Lesů ČR Daniel Szórád České televizi.

Za kalamitu mohou podle něj výkyvy počasí. Především sucho, které udeřilo i letos na jaře a kůrovec díky teplu mohl začít létat o měsíc dříve než loni. Nasazená obranná opatření proti kůrovci jsou podle Szóráda na hraně toho, co lze zvládnout. 

Kdo je Daniel Szórád?

Šestačtyřicetiletý Daniel Szórád byl ředitelem podniku od dubna 2014, kdy ho jmenoval tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. Dříve působil ve společnosti IKEA Industry. Jeho bratr Luděk je prokuristou v Kloboucké lesní, která se státních tendrů na zpracování dřeva účastní.

Rozhodnutí ministra o odvolání ale respektuje. „Má na toto rozhodnutí právo. Nikdy jsem netvrdil, že jsme ten nejlepší kandidát na světě," prohlásil Szórád.

Po čtyřech letech ve funkci ředitele opouští podnik podle svých slov s čistým svědomím.

„Celá řada věcí se podařila. Myslím, že jsem podnik významně posunul směrem dopředu. Pracovní podmínky, které tam lidé mají a procesy které tam běží, jsou na úrovni. Podnik nemá žádné kauzy," dodal.

Po odchodu z čela Lesů ČR chce zůstat v lesnickém a dřevařském sektoru. Připomněl ale, že v okamžitém působení v oboru u případné konkurence mu brání šestiměsíční konkurenční doložka.

Před jeho nástupcem bude stát například úkol dotažení projektu nového informačního systému, výstavby nového sídla firmy v Hradci Králové či řešení otázky, jak dál v koncepci lesnických zakázek.

Krok ministra nechápu, říká Jurečka

Milkův předchůdce v čele resortu zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL Radiožurnálu řekl, že kroku svého nástupce odvolat Szóráda nerozumí.

184 dnů vládnutí bez důvěry: změny pod taktovkou Babišova kabinetu nekončí. Kdo další musel odejít?

Číst článek

„Absolutně nechápu krok pana ministra, který, když pominu, že je v demisi a bez důvěry, odvolává ředitele, který byl vybrán na základě odborných kompetencí. Myslím, že dokázal státní podnik Lesy ČR stabilizovat, ztransparentnit, vybudovat mu dobrou pověst a přes složité období, které tady je, dokázal dobře řešit problémy, které sektor má,“ poznamenal Jurečka.

Státní podnik Lesy ČR, který spravuje zhruba polovinu lesů v Česku, je v poslední době kritizován za to, že zanedbal preventivní opatření proti šíření kůrovce, zvláště na Moravě.

Podniku v letošním prvním čtvrtletí klesl hrubý zisk meziročně o 27 procent na 1,25 miliardy korun z předchozích 1,72 miliardy korun. Do zisku i tržeb se podle podniku negativně promítlo významné snížení cen dřeva.

Kůrovec na postupu

Kůrovcová kalamita se zejména na východě země stále zvětšuje. Je to mimo jiné důsledek sucha v posledních letech. Ministerstvo ji označuje z hlediska rozsahu za největší v novodobé historii českého lesnictví.

Kvůli kalamitě se měnila v poslední době i lesnická vyhláška, díky které bude moci stát nově řešit kalamitu podle krizového zákona. Exekutiva při vyhlášení krizového stavu bude mít větší pravomoci.

ANO schválilo koaliční smlouvu s ČSSD, počítá s hlasy komunistů. ‚Další varianta jsou volby,‘ řekl Babiš

Číst článek

Podle vyhlášky také lesníci nebudou muset prioritně vyhledávat suché, mrtvé stromy, které už kůrovec opustil, budou muset těžit stromy napadené tímto broukem, ze kterých ještě nevylétl.

Od roku 2013 Lesy ČR odvádějí do státního rozpočtu část peněz našetřených z minulých zisků. V závěru loňského roku podnik státu odvedl 3,05 miliardy korun. Byl to nejnižší odvod od roku 2013. Za posledních pět let Lesy ČR do státního rozpočtu poslaly 29,37 miliardy korun.

Podnik většinu prací v lesích i prodej dřeva zadává soukromým firmám prostřednictvím každoročních pětiletých tendrů zhruba pro pětinu území. Největšími obchodními partnery Lesů ČR jsou skupina Uniles, firmy Kloboucká lesní, Stora Enso Wood Products Ždírec, Jihozápadní dřevařská, Lesní společnost Ledeč nad Sázavou.

Ministr zemědělství za ANO Jiří Milek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme