Ministr zemědělství navrhuje přísnější tresty pro nepoctivé obchodníky

Ministr zemědělství Petr Zgarba v nejbližší době předloží novelu zákona o potravinách, která zpřísní postihy pro obchodníky. Například pokuta by se měla zvýšit z dosavadních tří milionů až na 50 milionů korun. Šéfa resortu řekl, že nedávno medializované případy jsou jen špičkou ledovce a tyto praktiky jsou realizovány v mnohem větší míře, než si myslel. Chování těchto prodejců podle ministra poškozuje nejen české spotřebitele, ale také zemědělce a zpracovatele potravin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákupní vozíky

Nákupní vozíky | Foto: Jan Rosenauer

Dalším důvodem pro přísnější sankce je desetinásobné navýšení stížností spotřebitelů na prodej závadných potravin. Než ale bude novela přijata, chce Zgarba využít veškeré dostupné zákonné prostředky: "Aby těmto nekalým, dost často i nezákonným praktikám bylo zabráněno."

Jednotlivými případy porušení zákona se bude zabývat policie. "Chci upozornit na to, že z výpovědí zaměstnanců těchto prodejen vyplývá, že byli k porušování zákonů a předpisů nuceni svými nadřízenými, a to se dostáváme do kategorie podezření ze spáchání trestného činu," potvrdil ministr.

Další opatření, které by mělo přispět k rychlejšímu odstranění pochybení prodejny, je zřízení bezplatné telefonní linky. Začne fungovat zítra na čísle 221 812 275. Lidé mohou linku podle Zgarby využít v případě, že prodejna porušuje zákon a spotřebitel sám nemohl zjednat nápravu:

"Podněty veřejnosti zpracují u nás na úřadě pracovníci Úřadu pro bezpečnost potravin a na základě roztřídění těchto podnětů budou předávány Státní zemědělské a potravinářské inspekci, Státní veterinární správě, eventuálně hygienikům, tak policii."

Prodej zkaženého jídla opakovaně nedávno odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce, a to mimo jiné v řetězci prodejen společnosti Ahold. Mluvčí Kateřina Černá Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekla, že firma kontrolu svých prodejen výrazně zpřísnila:

"My v současné době máme velice intenzivní interní kontroly, nejenom prodávaných výrobků, ale i celkového přístupu k zákazníkům. Pronajmeme ještě další společnost, která nám bude dělat další inspekce kvality potravin."

Kvůli svědectví některých svých zaměstnanců, kteří praktiky při prodeje prošlého masa popisovali, už společnost podala trestní oznámení. "My jsme se pod tlakem současné situace rozhodli podat trestní oznámení na neznámého pachatele, protože chceme, aby třetí osoba, to znamená Policie České republiky, vyšetřila, kde je pravda," uvedla Černá.

V případu českobudějovického supermarketu Julius Meinl nejspíš padnou další obvinění. Kvůli prodeji prošlých potravin policisté už obvinili jednu z vedoucích obchodu z trestného činu ohrožení zdraví závadovými potravinami.

Žena podle policie v několika případech nařídila personálu, aby upravoval plesnivé potraviny a dále prodával. Sama pak u prošlého masa měnila etikety se spotřební lhůtou. Ženě za to hrozí tři měsíce až dva roky odnětí svobody nebo pokuta.

Mluvčí českobudějovické policie Alena Toningerová řekla, že vedoucí nejspíš nebude v tomto případě jedinou obviněnou: "Je určitá pravděpodobnost, že budou obviněni i další zúčastnění. Máme důkazy, které svědčí o tom, že řetěz není uzavřen. Řešíme i některé bývalé zaměstnance, zajišťujeme a prověřujeme, jakou roli hráli v tom uvedeném případu."

Vít Dvořák, Alžběta Havlová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme