Ministr zemědělství Petr Zgarba podal demisi a premiér Paroubek ji přijal

Petr Zgarba končí ve funkci ministra zemědělství. Z úřadu odchází především kvůli skandálu, který otřásl Pozemkovým fondem. Spekulantům umožnil získat v okolí Prahy i na dalších místech České republiky lukrativní pozemky. Obchodníci na nich mohou vydělat až dvě miliardy korun. Zgarbovým nástupcem na postu ministra zemědělství bude nynější poslanec ČSSD a ekonomický poradce premiéra Jan Mládek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Zgarba | Zdroj: ČTK

"Po debatě, která proběhla v odpoledních hodinách s panem premiérem, jsem dospěl k závěru, že nabídnu rezignaci na funkci ministra zemědělství z důvodu četných mediálních kauz, které byly rozehrávány - je otázka, z jakých důvodů a kdo je režíroval," vysvětlil své rozhodnutí ministr Zgarba.

V poslední době se hodně mluvilo o tom, že Petr Zgarba je do spekulací s pozemky sám zapleten, premiér Jiří Paroubek ale věří, že tomu tak není. Podle premiéra je třeba ještě pořádně prošetřit, co se na Pozemkovém fondu vlastně dělo.

"Při jednáních, která jsme s Petrem Zgarbou vedli v posledních týdnech, jsem vyjádřil názor, že je potřeba vyměnit velmi razantním způsobem prezidium Pozemkového fondu, výkonný výbor, ale také se podívat i na úředníky," doplnil premiér.

Pravděpodobný Zgarbův nástupce ve funkci Jan Mládek Radiožurnálu řekl, jaké budou jeho první kroky na ministerstvu. "Mým cílem bude srovnat administrování některých agend, především Pozemkového fondu, ale také fungování Lesů České republiky a všeho, čeho se týká tok evropských peněz do České republiky."

Zřejmě jako poslední důležité rozhodnutí ministr Zgarba vyměnil podstatnou část vedení Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Důvodem je to, že fond předal společnosti Český olej, kterou zastupuje Tomáš Pitr, 38 procent akcií Setuzy. Umožnil tím Českému oleji ovládnout více než 90 procentní podíl v Setuze, která je jednou z našich největších potravinářských firem.

Fond k převodu zavazovala opční smlouva, uzavřená ještě za předchozího ministra Palase. Zgarbovi se celá věc zdá podezřelá, a proto odvolal členy vedoucích orgánů garančního fondu.

Odcházející ministr Petr Zgarba nejspíš nebude ani volebním lídrem ČSSD na Vysočině. Předsednictvo sociální demokracie navrhuje, aby kandidátku v tomto kraji vedl ministr vnitra Bublan. Teď ale záleží na delegátech krajské konference sociální demokracie v kraji Vysočina.

Otazník stále visí i nad pozicí lídra kandidátky v Praze. Pavel Telička tuto nabídku odmítl a v případě, že názor během dneška nezmění, považuje Jiří Paroubek za vhodného lídra pro Prahu poslance a předsedu Sdružení nájemníků Stanislava Křečka.

Marika Táborská, Ondřej Kubala, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme