Ministr životního prostředí chce zlepšit ovzduší, slibuje dotace

V Česku výrazně přibylo oblastí, kde panuje zdraví škodlivé ovzduší a je zde překračována bezpečná úroveň emisí. Upozorňuje na to zpráva Českého hydrometeorologického ústavu za loňský rok, jejíž podrobnosti dnes zveřejnily Hospodářské noviny. Na dvojnásobném zvýšení počtu obyvatel vystavených škodlivým emisím se podílela především delší topná sezóna a fakt, že řada lidí znovu topí hnědým uhlím v nevyhovujících kotlích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smog

smog | Foto: stock exchange

Tento trend chce zbrzdit pracovní skupina pro kvalitnější ovzduší v nejkritičtějším regionu, Moravskoslezském kraji. Zřídilo ji ministerstvo životního prostředí a vede ji ministr Tomáš Chalupa. Zastoupeni jsou ale i starostové postižených obcí. Dnes se sešla poprvé.

Ministerstvo oznámilo, že uvolní miliony korun na dotace lidem, kteří si budou chtít pořídit kvalitnější kotle na vytápění. V první fázi by to mělo být 10 milionů, do pěti let až 200 milionů korun. Podle náměstka ministra živoního prostředí Iva Hlaváče budou dotace určeny především obyvatelům Moravskoslezského kraje, kde je situace nejhorší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve večerních Ozvěnách dne mluvil o rozhodnutích pracovní skupiny pro zlepšení ovzduší náměstek ministra životního prostředí Ivo Hlaváč

Na peníze by měl dosáhnout každý, kdo chce kotel 3. emisní třídy, který je emisně přiznivý. Dotace by měla dosáhnout zhruba 60 tisíc korun na jednu domácnost.

První kolo dotací by mělo být vyhlášeno na přelomu listopadu a prosince. Během několika následujících let by chtělo ministerstvo životního prostředí spolu s Moravskoslezským krajem zdesetinásobit.

V úmyslu má i sankcionovat majitele domů, kteří vypouštějí do ovzduší škodlivé emise v nadměrném množství. Stíhání je ale ústavní problém.

"Je to několikaletá debata o takzvané kontrole vstupu do domácností za účelem kontroly provozu kotlů, které v domácnostech máme, a je to debata z velké části ústavní. Jinými slovy, zda-li právo na soukromí člověka je nadřazeno právu na kvalitní životní prostředí všech těch, kteří musí trpět lidi, kteří během topné sezóny jako palivo používají například směsný komunální odpad," řekl dnes v Ozvěnách dne Ivo Hlaváč.

Dodal, že do jednoho měsíce chce ministerstvo přijít s návrhem legislativní úpravy na druhou komisi, která se sejde v Havířově.

Veronika Sedláčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme