Ministra Davida Ratha podle MfD vyšetřuje protikorupční policie

Protikorupční policie vyšetřuje ministra zdravotnictví. David Rath se měl coby šéf České lékařské komory špatně starat o její hospodaření, informuje Mladá fronta Dnes. Právo zjistilo, že policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu loni tajně monitorovali důstojníky Inspekce ministra vnitra. Slevovým kartám se věnují Hospodářské noviny, zatímco Lidové noviny konstatují, že lidé z Česka si stále víc půjčují "na dálku".

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Ministra zdravotnictví Davida Ratha vyšetřuje protikorupční policie. Jak zjistila Mladá fronta Dnes, podezřívá ho z toho, že se špatně staral o hospodaření České lékařské komory - konkrétně o vydávání profesního časopisu Tempus Medicorum. Časopisem totiž proteklo ročně od inzerentů z farmaceutických firem přes deset miliónů korun.

V letech 1999 až 2005 měl mít podle policie zisk přes 30 miliónů. Komora z toho měla získat podíl nejméně 13,5 miliónu, peníze ale nikdy nedostala - zmizely. Podle znaleckého posudku policie míří zodpovědnost za ztrátu právě k Rathovi, jedině on měl totiž podle smluv právo kontrolovat hospodaření časopisu.

David Rath byl prezidentem České lékařské komory do loňského listopadu, kdy se stal ministrem zdravotnictví. Státní zástupce Julius Lachnitt Mladé frontě Dnes řekl, že je v případu veden jako podezřelý. Zatím je ale všechno ve fázi prověřování, nikdo nebyl obviněn.

Rath si podle deníku osobní kontrolu nad hospodařením časopisu sám vymínil ve smlouvě s vydávající firmou. Teď se ale od toho distancuje. Listu řekl, že do účetnictví nikdy nenahlížel ani mu nerozumí. Kontrolu prý delegoval na revizní komisi komory a následně na jejího auditora. Z vyšetřování si, jak tvrdí, příliš těžkou hlavu nedělá.

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu podle deníku Právo loni tajně sledovali činnost důstojníků Inspekce ministra vnitra. Neinformovali o tom ani ministra vnitra ani vedení inspekce, jak jim to ukládá zákon. Bez vědomí inspekce a svých nadřízených navíc jednali s vyšetřujícím žalobcem, který na tuto tajnou hru přistoupil.

Mladá fronta Dnes také informuje, že podnikatelé budou mít od července možnost podívat se doma od počítače na svoje daňové konto u finančního úřadu. Budou k tomu ale potřebovat elektronický podpis. Novou službu umožní takzvaný daňový portál, který ministerstvo financí spouští od poloviny roku.

Půjde o stránku na internetu, na kterou bude odkaz z webu ministerstva. Podnikatelé se na ni dostanou pomocí hesla. To jim přidělí úředníci na základě zaslaného e-mailu, ve kterém se prokážou elektronickým podpisem. Daňové kukátko má být jen první částí toho, jak chtějí úředníci lidem a firmám placení daní alespoň trochu zpříjemnit. Další změny ale přijdou na řadu až příští rok, dodává Mladá fronta Dnes.

Hospodářské noviny si všímají, že slevové karty se z českých obchodů stěhují do měst a turistických oblastí. Držitelům zajišťují nižší vstupné na hrady, zámky, do muzeí, ale třeba i do bazénů. Města zase doufají, že díky těmto kartám přilákají víc návštěvníků. Jen v jižních Čechách s nimi na prahu letošní turistické sezóny přišla hned tři města. Rozvinutý systém má ale v současné době hlavně Praha.

Faktem podle listu nicméně zůstává, že zatímco v zahraničí jsou slevové karty poměrně ověřeným marketingovým tahem, v Česku je tento způsob lákání turistů ještě v plenkách. Dokonce neexistuje ani přesný přehled o místech, kde jsou takové karty k dostátní. Experti na cestovní ruch jejich počet odhadují spíš na jednotky než na desítky. Současně s tím ale předpovídají, že jejich doba teprve přijde.

Nákupy na úvěr jsou mezi Čechy stále oblíbenější, píšou Lidové noviny. Výrazně roste zájem o půjčky sjednané po telefonu nebo internetu, kdy si člověk vše vyřídí z domova. Přestože splátkové společnosti klienta při sjednání úvěru nevidí, nemají velký strach z toho, že dluh nesplatí. Všechny údaje uvedené v žádosti si ověřují. Navíc platební morálka Čechů podle nich patří k těm lepším. Procento nesplacených úvěrů se pohybuje mezi jedním až dvěma.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme