Ministra Hegera čeká na sjezdu ČLK boj o zdravotní reformu

Brno dnes zaplnily tisíce lékařů. Na sjezdu České lékařské komory chtějí řešit především reformu zdravotnictví. Ta se jim nelíbí a kvůli tomu kritizují ministra zdravotnictví Leoše Hegera. I ten by měl odpoledne do Brna zavítat, aby lékařům vše vysvětlil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leoš Héger ministr zdravotnictví ČR. | Foto: Filip Jandourek

Podle České lékařské komory neplní ministr zdravotnictví Leoš Heger memorandum, které podepsal na jaře s odbory. S jeho reformou zdravotnictví komora nesouhlasí.

„Především žádná reforma neexistuje. Pan ministr se změnil v politika, který má pro pravicově laděné voliče reformní rétoriku a zároveň levicově laděné uklidňuje tím, že se vůbec nic neděje. Problém je v tom, že zdravotnictví je na tom za jeden rok minimálně o krůček hůř, než bylo před rokem,“ uvedl v Ranním interview Radiožurnálu prezident ČLK Milan Kubek.

Podle lékařů nejde o opravdovou reformu a neprospěje ani lékařům, ani pacientům. To ale ministr zdravitnictví Leoš heger odmítá. „Zákon staví pacienta do úplně jiné pozice. Z pacienta se stává ten střed, okolo kterého se všechno pohybuje ve zdravotnictví, a kvůli kterému tady to zdravotnictví je a musí se tomu pacientovi přizpůsobit v co nejširší míře,“ uvedl ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Podle lékařů se péče stále nerozdělila na standardní a nadstandardní. Komora nesouhlasí ani se změnami ve specializačním vzdělávání. Soukromým lékařům zase vadí povinnost nově se registrovat.

„Budeme chtít vědět, co ministr Heger sleduje útokem na soukromé lékaře, protože proces přeregistrací, kdy lékaři mají znovu dokazovat to, že jsou kvalifikovanými lékaři a ti, kteří třeba deset patnáct let provozují soukromé ordinace, najednou mají dokládat znovu veškerá potvrzení, znovu mají prosebně žádat na úřadech, co tím pan ministr sleduje,“ říká prezident komory Milan Kubek.

Ministr Leoš Heger záměr obhajuje s tím, že stát chce touto novou registrací zkontrolovat kvalitu poskytované zdravotní péče.

Co se týče spolupráce lékařů s ministerstvem, jde podle Kubka jen o formální spolupráci. „Naše připomínky většinou nejsou zohledňovány, řadu důležitých dokumentů nám ministerstvo zapomnělo předat k připomínkování vůbec. A vadí nám obrovský chaos při přijímání zákonů," uvedl.

Kubek také uvedl, že lékařská komora se stoprocentně ztotožňuje s požadavky zdravotnických odborů, které už rozjely protestní akce kvůli pracovním podmínkám a dalšímu zvýšení platů. „ČLK podpoří všechny protesty, pokud nebudou zaměřena proti jiným skupinám lékařů,“ dodal.

Ministr Leoš Heger pozvání na sjezd přijal, ale problémy ve spolupráci vidí na straně komory.

Lenka Jansová, Michaela Vydrová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme