Ministra zemědělství Zgarbu má nahradit poslanec Mládek

Petr Zgarba končí v čele Ministerstva zemědělství. Odpoledne nabídl svoji rezignaci premiéru Jiřímu Paroubkovi, který ji přijal. Z funkce odstoupí příští středu. Důvodem je především sílící vlna kritiky kvůli převodu lukrativních pozemků z majetku Pozemkového fondu do rukou spekulantů. Novým ministrem zemědělství má být ekonomický poradce premiéra a poslanec za ČSSD Jan Mládek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Mládek a P. Zgarba

J. Mládek a P. Zgarba | Zdroj: ČTK

"Po debatě, která proběhla v odpoledních hodinách s panem premiérem, jsem dospěl k závěru, že nabídnu rezignaci na funkci ministra zemědělství z důvodu četných mediálních kauz, které byly rozehrávány - je otázka, z jakých důvodů a kdo je režíroval," vysvětlil své rozhodnutí ministr Zgarba.

V poslední době se hodně mluvilo o tom, že Petr Zgarba je do spekulací s pozemky sám zapleten, premiér Jiří Paroubek ale věří, že tomu tak není. Podle premiéra je třeba ještě pořádně prošetřit, co se na Pozemkovém fondu vlastně dělo.

"Při jednáních, která jsme s Petrem Zgarbou vedli v posledních týdnech, jsem vyjádřil názor, že je potřeba vyměnit velmi razantním způsobem prezidium Pozemkového fondu, výkonný výbor, ale také se podívat i na úředníky," doplnil premiér.

Pravděpodobný Zgarbův nástupce ve funkci Jan Mládek Radiožurnálu řekl, jaké budou jeho první kroky na ministerstvu. "Mým cílem bude srovnat administrování některých agend, především Pozemkového fondu, ale také fungování Lesů České republiky a všeho, čeho se týká tok evropských peněz do České republiky."

Zřejmě jako poslední důležité rozhodnutí dnes ministr Zgarba vyměnil podstatnou část vedení Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Důvodem je to, že fond předal společnosti Český olej, kterou zastupuje Tomáš Pitr, 38 procent akcií Setuzy. Umožnil tím Českému oleji ovládnout více než 90procentní podíl v Setuze, která je jednou z našich největších potravinářských firem.

Fond k převodu zavazovala opční smlouva, uzavřená ještě za předchozího ministra Palase. Zgarbovi se celá věc zdá podezřelá, a proto odvolal členy vedoucích orgánů garančního fondu.

Marika Táborská, Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme