Ministrem spravedlnosti bude místopředseda ODS Pavel Blažek

Nástupcem Jiřího Pospíšila v čele ministerstva spravedlnosti bude Pavel Blažek. Stávajícího místopředsedu ODS do funkce navrhl premiér Petr Nečas, prezident republiky ho jmenuje zítra v 10 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Blažek (ODS) | Zdroj: ČTK

O jménu Pavla Blažka média spekulovala už koncem minulého týdne. Radiožurnálu dnes potvrdila informaci mluvčí resortu Petra Hrubá.

„Novým ministrem spravedlnosti se stane pan Pavel Blažek. Během zítřejšího dopoledne by měl být jmenován do funkce panem prezidentem,“ uvedla.

Premiérova volba je poměrně překvapivá, protože v minulosti neměl s Blažkem dobré vztahy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obsazení postu ministra spravedlnosti komentoval ve večerních Ozvěnách dne první místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka

Předseda ODS mu v roce 2010 vyčítal to, že podpořil uzavření koalice s ČSSD v Brně. Nečas podle Blažka nařídil jeho odvolání z dozorčí rady Lesů ČR, brněnský politik naopak Petru Nečasovi vytýkal špatnou komunikaci ve straně.

Spekulace o tom, že za jmenováním Pavla Blažka ministrem spravedlnosti stojí snaha Petra Nečase posílit svoje pozice v regionech, první místopředseda senátu za ODS Přemysl Sobotka odmítá.

„V daném okamžiku je potřeba, aby vláda byla akceschopná, aby nový ministr spravedlnosti dotáhl zákon o státním zastupitelství do konce a aby to byl zákon, který bude opravdu dávat nezávislost státním zástupcům a zároveň bude po nich požadovat ten správný výkon, který chceme všichni,“ řekl Přemysl Sobotka ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu a dodal, že Pavel Blažek je dle jeho názoru odborník a schopný manažer na svém místě.

Pavel Blažek (*1969)
Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, od roku 1996 je advokátem. Do ODS vstoupil v roce 1998, od stejného roku je zastupitelem městské části Brno - střed a od roku 2002 i města Brna, od roku 2010 je radním. Místopředsedou ODS se stal v červnu 2010, je také předsedou oblastního sdružení ODS Brno - město a členem Výkonné rady ODS.

Pavel Blažek nahradí Jiřího Pospíšila (ODS), který skončil ve funkci ministra spravedlnosti minulý týden.

Nečas zdůvodnil Pospíšilovo překvapivé odvolání tím, že žádal pro resort peníze navíc v době nutnosti šetřit a manažersky nezvládal svůj úřad.

Toto vysvětlení ale nepřijal sám končící ministr ani velká část politické scény. Opozice i koaliční TOP 09 spojuje odchod Pospíšila s tím, že se na místo pražského vrchního státního zástupce chystal jmenovat ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou.

Podle vicepremiérky Karolíny Peake ze strany LIDEM, předsedkyně vládního výboru pro boj s korupcí, není Lenka Bradáčová jedinou zárukou spravedlivé justice. Nicméně Peake připustila, že pokud nový ministr Bradáčovou jmenuje, vyvrátí tím spekulace o tom, že její jmenování mělo být důvodem Pospíšilova odvolání.

Pavel Blažek se ke své nominaci kvůli nemoci nevyjádřil. Zatím jen potvrdil, že do vlády nastoupí.

Nový ministr spravedlnosti Blažek bude dobrý úředník, míní politolog

Číst článek

Podle opoziční sociální demokracie bude muset Pospíšilův nástupce prokázat, že mu jde o nezávislost justice a ne o zájmy premiéra. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka doufá, že nový ministr bude hájit zájmy justice a státních zastupitelství. Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc si na Blažkovi cení především jeho odbornost.

„Je to člověk podle mého názoru, který je více odborníkem než politikem, věnoval se dlouhodobě advokacii a té dával přednost. V tom bude jeho nesporná výhoda proti Jiřímu Pospíšilovi, který byl více politikem než praktickým právníkem,“ řekl Tejc.

Podle šéfa ústavně právního výboru sněmovny Marka Bendy z ODS je Blažkovou největší devizou zkušenost z praxe.

„Jednak pan Blažek je člověk z praxe, jednak už nějaké manažerské schopnosti prokázal v Brně. Je v řízení dalších věcí, takže je to rozhodnutí, které určitě povede k jednak více praktickému řízení resortu a jednak tam vnese pohled trošku méně akademický,“ hodnotí Marek Benda.

Pro vicepremiérku za stranu LIDEM Karolinu Peake je nejdůležitější, aby Blažek dokončil už rozjeté projekty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vicepremiérka Karolína Peake byla hostem Stalo se dnes

„Za sebe považuji za nejdůležitější dokončení zákona o státním zastupitelství, ale také třeba stabilizaci ve vězeňství, což je jedna z věcí, kterou kritizoval i premiér a kterou také momentálně považuji za značně problematickou,“ uvedla Karolína Peake.

Expert TOP 09 na justici, poslanec Stanislav Polčák si cení Blažkovy odbornosti, má ale výhrady k některým jeho krokům v regionální politice.

„Pro TOP 09 je to člověk, který je spjat i s velkou koalicí ODS – ČSSD, kterou vnímáme samozřejmě na úrovni Brna úkorně jako útok na voliče, kteří by si podle našeho názoru takovou koalici nepřáli. To je jeho lokální zázemí, ty odbornostní předpoklady já samozřejmě osobně vidím,“ dodal Stanislav Polčák.

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme