Ministrem vnitra v nové vládě by se podle Babiše mohl stát David Ondráčka

Ministrem vnitra v nové vládě by se mohl stát David Ondráčka, ředitel české kanceláře Transparency International. V televizi Prima to řekl šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ondráčka Českému rozhlasu potvrdil, že funkci přijme, pokud se na tom shodne celá koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Ondráčka | Foto: Alžběta Švarcová

„Jsem připraven do toho jít v případě, že se na tom dohodne celá rodící se koalice. Moje hlavní motivace je přispět k tomu, aby se prosadily věci, o které já sám už usiluji dlouhé roky,“ říká Ondráčka.

„Mezi hlavní priority vidím to, co je definováno pod restrikcí státu. Zejména reforma státní správy, zákon o státní službě, financování politických stran, ale také profesionalizace a zlepšení práce policie, aby začalo mnohem lépe fungovat vyšetřování hospodářské kriminality,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Ondráčka funkci přijme, pokud se na tom shodne celá koalice

Podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše je Ondráčka člověk, který ví, jak se v této zemi krade a jak je nefunkční systém NKÚ:

„Vůbec si musíme říct, jak v této zemi kdo koho kontroluje. Na co například máme zprávy BIS a NKÚ. Nevidím důvod, proč by nemohl být dobrý ministr. Pan Odráčka by byl určitě lepší ministr než Radek John.“

Místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová by se podle Babiše mohla stát ministryní pro místní rozvoj, na posty ministrů by mohli zamířit i Martin Stropnický, Richard Brabec nebo Jaroslav Faltýnek. V úvahu ale připadají i nepolitičtí odborníci. ANO má už teď téměř jisté, že získá křeslo ministra financí. Konkrétní jméno ale nepadlo a detaily přinesou až další dny.

KDU-ČSL: Odborníci nevadí

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka nechtěl o konkrétních jménech spekulovat, odborníci by mu v čele úřadů ale nevadili:

„KDU-ČSL se obecně nebrání tomu, aby jednotlivé resorty řídili odborníci, takže je to jedna z možných cest. Debata o tom, kdo jednotlivý rezort povede, jaká konkrétní personálie tam bude nominovaná, se spolu ještě musíme bavit.“

V tom, že Ondráčka trvá na shodě všech tří potenciálních koaličních stran, ale může být problém, protože o post ministra vnitra má zájem i vítěz voleb, ČSSD. Ta už se včera s hnutím ANO dohodla, že obsadí křeslo předsedy Sněmovny a hnutí ANO za to získá ministra financí, protože původně měly obě strany zájem i o šéfa dolní komory parlamentu.

Co se týká vnitra, tam zatím ČSSD ustoupit nehodlá. „Trváme na nominaci našeho zástupce do čela ministerstva vnitra,“ uvedl Bohuslav Sobotka a dodal, že na jména je stále brzy. Nejprve je prý nutné dohodnout program případné koalice.

BABIŠ : Poslanci koalice by měli podpisem stvrdit jednotu

Jednání­ o nové vládě pokračují. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš navrhl, aby poslanci případné koalice podepsali koaliční prohlášení. Bojí se totiž nejednotnosti sociálních demokratů.

„Na venek to vypadá, že je všechno v pořádku, ale ten potenciál nějakých problémů tam může být. Takže my chceme, aby to podepsali všichni, aby se nestalo, že pan Sobotka něco vyjedná a pan Hašek ho bude kritizovat," řekl Babiš.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se nápadu nebrání. Pokud prohlášení podepíšou poslanci všech tří stran případné koalice, bude to podle něj potvrzení jasné většiny ve sněmovně.

Jana Čermáková, Tereza Tomášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme