Ministři EU: Lidé by se měli více snažit měnit zaměstnání i profesi

Volný pohyb pracovních sil uvnitř Evropské unie - to je cíl, který si stanovilo současné české předsednictví EU. Uvolnění pracovního trhu je také jedním z témat dvoudenního jednání evropských ministrů práce a sociálních věcí, které začalo ve čtvrtek v Luhačovicích na Zlínsku. První den jednání ministři hovořili převážně o profesní mobilitě pracovní síly. Shodli se na tom, že měnit zaměstnání bude v současné krizi nevyhnutelné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Petr Nečas a generální ředitel EK pro zaměstnanost Nikolaus van der Pas na zasedání v Luhačovicích

Ministr Petr Nečas a generální ředitel EK pro zaměstnanost Nikolaus van der Pas na zasedání v Luhačovicích | Zdroj: ČTK

Lidé by se měli více snažit měnit zaměstnání i profesi - ubrání se tak lépe možné ztrátě zaměstnání, zvlášť v krizových letech. To vyplynulo z diskuse ministrů práce a sociálních věcí Evropské unie v Luhačovicích na Zlínsku. Podle českého ministra Petra Nečase se jeho kolegové při diskusi shodli i na způsobech, jak by Evropská unie měla změnu zaměstnání a profese podpořit:

"Musíme povzbuzovat vzájemné uznávání kvalifikací. To znamená, aby například vzdělávání a kvalifikace získaná v jedné zemi Evropské unie byla uznávána i v dalších členských zemích. Musíme také zavést systém uznávání neformálních způsobů získávání kvalifikace."

Lidé by se také podle Nečase měli zapojovat do rekvalifikačních kurzů a více se vzdělávat. Podle Evropské komise letos kvůli finanční krizi vzroste nezaměstnanost v unii v průměru o dva procentní body.

První den jednání hovořili ministři o profesní mobilitě pracovní síly, v pátek budou jednat o takzvané geografické mobilitě. Uvolnění pracovního trhu EU je hlavní prioritou českého předsednictví EU. Jak ještě před jednáním řekl český ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, nebude jednoduché přesvědčit hlavně naše sousedy Rakousko a Německo, aby už otevřely svůj pracovní trh lidem z nových členských zemí Evropské unie. Naopak pozorovatelé předpokládají, že si ho obě země budou držet uzavřený do poslední možné chvíle, tedy do 30. dubna roku 2011.

Kromě Rakouska a Německa nemohou občané předsedající České republiky volně vstupovat na pracovní trh ještě ve dvou členech EU - Dánsku a Belgii. Tam ale přechodné omezovací období brzo skončí. Do Dánska budeme moci volně za prací už od letošního května, do Belgie pravděpodobně o něco později, ale ještě v průběhu tohoto roku.

Z nových členů Unie jsou na tom nejhůř Bulharsko a Rumunsku, jejichž občané nemají volný přístup na pracovní trhy 14 zemí EU.

Jak řekl ministr práce Petr Nečas, zpráva Evropské komise nepovažuje tato omezení za opodstatněná: "Jednoznačně konstatuje, že pokračování přechodných období nemá žádné ekonomické opodstatnění. Naopak, že volný pohyb pracovní síly zvýšil ekonomickou výkonnost Evropské unie o tři desetiny procenta hrubého domácího produktu. Žádný stát nemá důvod bránit volnému pohybu pracovní síly."

S úmyslem nejen o tom přesvědčit ministry přijel do Luhačovic eurokomisař pro zaměstnanost Vladimír Špidla: "Je to významná debata, budeme se zabývat nejen regionálním, ale také profesním a sociálním pohybem." Podle průzkumů profesní mobility čtvrtina Evropanů, kteří pracují, nikdy nezměnila svého zaměstnavatele.

O volném pohybu pracovních sil jsme mluvili v Radiofóru. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ!

Přečtěte si také o situaci u nás: Nezaměstnanost se v prosinci zvýšila na 6 procent, inflace klesá

David Koubek, Pavel Polák, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme