Ministři kvůli napětí ve sněmovně neodjeli na jednání s unijními kolegy

Ani jeden ze čtyř českých ministrů nedorazil na schůzku svých resortních kolegů z Evropské unie v Lucemburku. Ministři Langer, Bursík, Pospíšil a Říman zůstali v Praze, protože opozice odmítla jejich neúčast na jednání Poslanecké sněmovny takzvaně vypárovat. Tedy dát pokyn stejnému počtu opozičních poslanců, aby nehlasovali. V Lucemburku se kvůli tomu neuskutečnilo několik důležitých schůzek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministři Langer a Bursík | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Žádný posun nenastal v otázce striktního postupu, který vůči českým řidičům uplatňují němečtí policisté v příhraniční oblasti. Bezdůvodné zastavování aut s českou poznávací značkou a zevrubné kontroly vozidel i řidičů měly být tématem jednání Ivana Langera s německým ministrem vnitra Wolfgangem Schäublem. Nedošlo k němu; ministr nepřiletěl.

Podle jeho náměstkyně Lenky Ptáčkové to nepřispívá k dobré image Česka před naším nadcházejícím předsednictvím v Unii. "Ta jeho neúčast znamenala zrušení některých bilaterálních setkání. Je to velmi nepříjemná situace. Byla bych ráda, pokud by se český parlament byl schopen dohodnout, že české předsednictví je prioritou celé České republiky, a nejen vlády."

Místo všech ministrů přijeli do Lucemburku jen jejich náměstci.

Dohodu o takzvaném párování tento týden vypověděli opoziční sociální demokraté. Tvrdí, že jde z jejich strany o obrannou reakci proti záměru ODS získat většinu ve sněmovních výborech.

Když se na své předsednictví Unii chystalo Slovinsko, bralo svou povinnost velmi vážně. "Ještě než Slovinsko převzalo předsednictví, přijížděli do Bruselu a Lucemburku ministři pravidelně, aby se seznámili s tím, jak celý systém funguje," říká dlouholetá zpravodajka slovinského rozhlasu a televize v Bruselu Tanja Fajon.

"Asi rok předtím, než začalo Slovinsko předsedat Unii, stávalo se velmi zřídka, že by nějaký ministr na jednání nepřijel. A pokud se to stalo, měl k tomu hodně dobrý důvod," upřesňuje Tanja Fajon.

Pavel Novák, Marika Táborská, Jitka Pilbauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme