Ministři odborářům neustoupili, reforma platí

Bez reformy budou za deset let důchody a mzdy poloviční - přesně to přišel dnes demonstrujícím odborářům před Úřadem vlády říci premiér Vladimír Špidla. Varoval je, že mají na výběr jen mezi reformou, kterou dnes schválil jeho kabinet, nebo daleko tvrdší reformou, kterou chystá ODS. Na reformě nyní závisí i osud koaliční vlády. Jestliže reformní plán neprojde parlamentem, kabinet zřejmě podá demisi, zopakoval Špidla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrující odborářka

demonstrující odborářka | Foto: Michal Doležal

Ani dnešní demonstrace odborů ministry od záměru reformovat veřejné finance neodradila. Kabinet reformní plán schválil a už příštího týdne bude projednávat potřebné zákony. Jejich změny, které reformu vlastně vytvoří, by měl parlament posuzovat o prázdninách.

Před Strakovu akademii dorazilo přes dva tisíce lidí. Po Asociaci samostatných odborů svolala do Prahy své členy silnější Českomoravská konfederace odborových svazů. Nejvíce mezi nimi bylo učitelů, zdravotníků a úředníků. "Přišli jsme, abychom konečně řekli našim představitelům, že učitelé umějí číst, mají výbornou paměť a přišli jim připomenout jejich předvolební sliby," vzkázala vládě jedna z učitelek.

Nespokojenost davu se snažil uklidnit přímo premiér Vladimír Špidla. Zopakoval, že je reforma nevyhnutelná, a že se nic jiného dělat nedá. Dav mu odpovídal pískáním a křikem: Kdo za to může. Když řekl, že je třeba šetřit, protože by jinak státní dluh zanedlouho stoupl z dnešních 450 na 1500 miliard, dav odpovídal: "Začněte u sebe".

Premiér ihned po projevu odešel do vládního sídla a na vysvědčení, které jeho kabinetu vystavili za práci na reformě, nepočkal. "Myslím, že je to tak upozornění před reparátem," zhodnotil práci vlády šéf zdravotnických odborů Jiří Schlanger.

Špidlova slova potvrdili také zástupci koaličních stran Cyril Svoboda a Petr Mareš. Podle Mareše se jedná o jedinou ucelenou koncepci reformy, která existuje, a je na ní shoda všech tří koaličních stran. "Je to jediná šance, jak nastartovat ekonomický růst a vytvořit lepší budoucnost pro nás pro všechny. Jakékoliv rozbití této reformy je vlastně západ proti zájmům České republiky," doplnil vicepremiér Svoboda.

Ministr financí Bohuslav Sobotka odhadl, že pokud by se veřejné finance nereformovaly, byl by schodek veřejných rozpočtů v roce 2006 už osm procent hrubého domácího produktu oproti nynějším šesti procentů. Pokud se reforma podaří, měl by se podle Sobotky dostat deficit pod čtyři procenta HDP.

Během tří příštích let by tak vláda měla díky reformě uspořit asi 200 miliard korun a naopak získat dalších 70 miliard kvůli vyšším daním. Šetřit se má hlavně na státní správě a vyšší odvody, včetně takzvané minimální daně, postihnou například živnostníky. Naopak se sníží daň z příjmu podnikům.

Špidla dnes několikrát potvrdil svá dřívější vyjádření, že pokud vláda reformu veřejných financí neprosadí, zváží odstoupení. "Reforma je tak důležitá, že pokud by jí tato vláda nezvládla a nedokázala prosadit, tak je skutečně nutné zvážit, zda má pokračovat," prohlásil premiér. Osud vlády tedy bude v rukách koaličních poslanců, protože ODS i komunisté už deklarovali, že vládní reformu nepodpoří.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů věří, že vláda bude na sociální dopady reformy myslet. "Budeme jednat, když bude zájem," dodává. Pokud se ale názory stran nesblíží, odborářské protesty budou podle Štěcha pokračovat.

Podvečerní jednání zástupců odborových svazů rozpočtové a příspěvkové sféry s vládními představiteli o odměňování státních zaměstnanců ale skončilo patem. Zúčastněné strany se na ničem nedohodly. Právě na platech svých zaměstnanců chce stát v rámci schválené finanční reformy ušetřit v příštích třech letech zhruba 47 miliard korun.

Odboráři trvají na zavedení šestnáctitřídního mzdového systému, který vláda už schválila, ale s patřičným finančním zajištěním. Požadují, aby na pokrytí platů poskytl kabinet původně slíbených 15 miliard. Vláda je ale ochotna poskytnout jen pět miliard korun.

Dušan Valenta, Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme