Ministři posoudí vládní návrh, který by zavedl referendum

Všichni občané by se mohli podílet na důležitých rozhodnutích týkajících se například vnitřní nebo zahraniční politiky, a to prostřednictvím referenda. Návrh dnes projedná vláda. Zákon by také vymezil okruh otázek, například k znovuzavedení trestu smrti nebo z oblasti daní, ke kterým by se referendum konat nemohlo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do Senátu

Volby do Senátu | Foto: Tomáš Adamec

Návrh připravila vicepremiérka za Věci veřejné a šéfka vládní legislativní rady Karolína Peake. Referendum by bylo platné, kdyby se ho účastnilo alespoň pětatřicet procent voličů. K jeho vypsání by občan musel sesbírat alespoň 250 tisíc podpisů.

„Musí v první řadě sebrat oněch 250 tisíc podpisů, ale hlavně musí navrhnout otázku, na co by se mělo v referendu ptát. Tento návrh ovšem potom musí projít vládou, která bude mít povinnost přetvořit návrh na referendum do parlamentu,“ doplnila Peake.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vicepremiérka za Věci veřejné a šéfka vládní legislativní rady Karolína Peake v Ranním interview Radiožurnálu

Sociální demokraté s návrhem nesouhlasí. Poslanci za ČSSD Jeronýmu Tejcovi vadí, že se k vypsání každého referenda bude vyjadřovat vláda a parlament.

„Ten vládní návrh není návrhem zákona o referendu, ale návrhem zákona o hře na referendum. Referendum by se konalo jen ve chvíli, kdy by s tímto souhlasila vládní většina," upozorňuje Tejc.

Slováci mají referendum v ústavě, jen jedno ale bylo platné

Číst článek

„Tedy referendum by se konalo jenom, když by chtěla vláda či vládní koalice. Ani opozice, ani občané by neměli možnost prosadit konání referenda bez souhlasu vlády,“ dodal.

Podobně to vnímá i místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier: „To je spíš zákon o zabránění referendu než zákon o umožnění referenda. Jediná přijatelná varianta je, že podepíše-li několik set tisíc lidí petici, tak by automaticky měla následovat povinnost vyhlásil referendum.“

Podle Peake je tato podmínka zakotvena v koaliční smlouvě. „Je to parametr, který se dostal při vyjednávání o přijetí zákona o referendu do koaliční smlouvy. Pro Věci veřejné bylo zásadní, aby součástí koaliční smlouvy byla dohoda o tom, že předložíme zákon o obecném referendu. Toto byla podmínka, kterou měla ODS,“ poznamenala Peake.

Legislativní rada vlády by podle ní preferovala, aby tato podmínka vypadla. „Na druhé straně by se ale asi v takovém případě zpřísnily podmínky pro podání petice. Například na Slovensku je podmínka 300 tisíc podpisů, nikoli 250,“ uzavřela Peake. Samotné referendum by pak státní kasu podle odhadů mohlo vyjít na půl miliardy korun.

Lucie Husárová 1, Václava Marešová, ak, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme