Ministři potvrdili zdražení dálničních známek

Po více než třech letech zdraží napřesrok dálniční známky. Vláda podle očekávání schválila návrh ministerstva dopravy, podle kterého zaplatí řidiči osobních automobilů za známku na příští rok o stokorunu navíc, tedy celkem jednu tisícikorunu. Pro vozidla od 3,5 do 12 tun se pak poplatek zvýší o téměř 15 procent na 8000 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dálnice | Foto: Jan Rosenauer

"Známky jako takové budou sedmidenní, měsíční a roční s tím, že již v průběhu meziresortního řízení vzniknul oprávněný požadavek, který se týká veřejnosti, a to, aby známky nebyly pouze sedmidenní," uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády šéf resortu dopravy Aleš Řebíček.

Cena sedmidenního kuponu pro osobní auta se zvýší z 200 na 220 korun, měsíční bude stát nově 330 korun namísto dosavadních 300. Sedmidenní známka pro vozidla nad 3,5 tuny podraží z 650 na 750 korun, měsíční z 1750 na 2000 korun. Novela vládního nařízení začne platit 1. prosince, aby se dodržel obvyklý přesah platnosti ročních kuponů.

Ministerstvo dopravy chce zvýšením cen známek zajistit větší příjmy Státního fondu dopravní infrastruktury. Úřad očekává, že výnos z dálničních známek se v roce 2008 oproti letošku zvýší o 350 milionů korun. Letošní výnos z prodeje dálničních známek bude zhruba 2,3 miliardy korun. Větší část, 1,4 miliardy, zaplatí majitelé osobních vozů.

Součástí schváleného vládního nařízení jsou i sazby mýtného. Ty se ale napřesrok měnit nebudou. Celý systém není v provozu ještě ani rok, dodal na vysvětlenou ministr dopravy. V průměru kamiony o hmotnosti 12 tun a více platí za kilometr dálnice 4,05 koruny, reálné platby se ale liší podle počtu náprav, množství zplodin nebo denní doby.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme