Ministři rozhodnou o reformě penzí

Především reformní zákony má dnes na programu vláda. Zabývat se bude mimo jiné změnami v penzijním systému. Kabinet rozhodne například o tom, zda si lidé budou moci odvádět část peněz ze sociálního pojištění do soukromých fondů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek na briefingu v Poslanecké sněmovně | Zdroj: ČTK

Zákon o důchodovém spoření z dílny ministra financí Miroslava Kalouska počítá s tím, že pojištěnci si budou moci přesměrovat do druhého pilíře tři procentní body ze svých současných odvodů na sociální pojištění. Podmínkou je, aby si další dva procentní body přidali z vlastních peněz.

Kabinet posoudí i zákon o penzijním připojištění, který zase upravuje systém spoření se státním příspěvkem. Ministr financí Miroslav Kalousek tvrdí, že zavedení druhého pilíře je nezbytné.

„Nevystačíme jenom s jedním průběžným pilířem současným, ve kterém se složitě hledá jak solidarita, tak zásluhovost. Takže bude nezbytné, aby byl doplněn dalšími dvěma pilíři – jedním státem organizovaným a jedním zcela soukromým, kde bude zvýrazněna ona zásluhovost,“ vysvětlil ministr.

Zavedení druhého pilíře kritizují odbory i levice

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky jsou navržené změny neefektivní. „Nesouhlasíme s destabilizací průběžného systému. On už v tuto chvíli má deficit přes 30 miliard korun a vláda žádným způsobem neřeší stabilizaci, naopak z ní ještě vyvádí prostředky,“ uvedl šéf sociálních demokratů.

„Také nesouhlasíme s tím, aby tady vznikal druhý systém dobrovolného spoření na stáří. To je velmi neefektivní, abychom vedle sebe měli dva systémy dobrovolného penzijního spoření. Pak to dopadne tak, že zkrachují oba a nebude tady žádný dodatečný zdroj financování. My bychom uvítali, kdyby se vláda soustředila na odstranění schodku v průběžném systému v příštích letech,“ dodal.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme