Ministři schválili zákon o prokazování původu majetku. Hranice je 7 milionů
Finanční úředníci získají pravděpodobně možnost porovnat zdaněné příjmy a majetek. Vláda schválila zákon o prokazování původu majetku. Pokud bude rozdíl větší než sedm milionů korun, finanční správa vyzve poplatníka k prokázání původu majetku a popřípadě jej zdaní.
Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vláda schválením zákona o prokazování původu majetku plní jeden ze svých klíčových závazků. „Jedná se o jeden z nejvýznamnějších kroků v boji proti daňovým únikům a daňovým podvodníkům za poslední roky,“ uvedl.
Vláda schválila návrh zákona o prokazování původu majetku. Více o tématu místopředseda ANO Jan Volný a poslanec za TOP 09 František Laudát
Ministerstvo financí původně navrhovalo hranici neevidovaného majetku ve výši deseti milionů korun. Hranice sedmi milionů je podle Sobotky kompromis.
„Debata se přirozeně vedla o tom, co je značná disproporce, protože je potřeba stanovit hranici. Ta by měla být stanovena tak, aby to neznamenalo každodenní obtěžování daňových poplatníků, ale mělo by to znamenat selektivní možnost úderů na případy, kde je tedy skutečně významný rozdíl mezi zdaňovanými příjmy a majetkem,“ přiblížil Sobotka.
Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) měla mít ČR zákon o prokazování původu majetku už dávno. „V zemích EU je to standardní záležitost,“ zdůraznil.
„Není to plošné majetkové přiznání, je to de facto kompetence finanční správy zeptat se nějakého daňového subjektu a porovnat si jeho majetek s jeho příjmy a vést s ním nějakou diskusi. Protože samozřejmě dnes může mít daňový subjekt majetek i v zahraničí, může mít účet v zahraniční bance,“ vysvětlil Babiš.
Dodal, že od zákona neočekává nějaké zázračné příjmy do státního rozpočtu. „Je to zákon, který doplňuje pouze boj proti daňovým podvodům.“
Normu ještě musí schválit parlament a podepsat prezident. Pak by měla platit od ledna 2016.