Vláda Bohuslava Sobotky na svém posledním zasedání | Český rozhlas

Odměny na ministerstvech:
Ministři rozdali nejvyšší odměny.
Celkem přes 400 milionů korun

Praha|Jan Boček|

Čtěte celý článek

Víc než 430 milionů korun rozdělili mezi své podřízené členové končícího Sobotkova kabinetu. Radiožurnál zmapoval prémie za druhé pololetí letošního roku na všech ministerstvech a na Úřadu vlády. Oproti minulému roku byly úřady asi o 60 milionů korun štědřejší.

Stejně jako v minulých obdobích vydalo na mimořádných prémiích nejvíc ministerstvo vnitra. Za druhé pololetí letošního roku přes 107 milionů korun. Je to částečně dáno tím, že peníze resort naděloval největšímu počtu zaměstnanců. Třeba v listopadu tam prémie dostalo víc než 2200 lidí.

I tak byl ale resort v porovnání s předchozími roky výrazně štědřejší. Například v porovnání s koncem roku 2015 rozdělil letos úřad asi třikrát víc peněz. A výrazně více než v předchozích letech nadělily svým pracovníkům také resorty financí, práce nebo zdravotnictví.

Resorty navýšení vysvětlují většinou tak, že se pomocí mimořádných prémií snaží odměnit ty pracovníky, kteří odvádějí špičkovou práci nebo plní důležité úkoly.

„Také roste počet neobsazených funkčních míst. Úspory jsou částečně použity na ocenění zaměstnanců. Konkrétní rozdělení odměn v sekcích je v pravomoci náměstka konkrétní sekce,“ uvádí mluvčí ministerstva financí Michaela Tesařová.

Stejným způsobem, tedy odměňováním lidí, kteří suplují práci na dlouhodobě neobsazených postech, vysvětluje vyšší prémie i ministerstvo kultury. A mluvčí resortu vnitra Ondřej Krátoška řekl, že v minulosti byly prémie na úřadu velmi nízké a teprve teď se dostávají do vhodné výše.

Nový předseda vlády Andrej Babiš z hnutí ANO řekl, že se bude ministrů ze svého hnutí ptát, na co přesně peníze v jejich resortech šly. „Jsem znám jako člověk, který šetří. Na druhou stranu, když ministři pracují, tak si podřízení nějaké odměny zaslouží. Určitě byly zdůvodněné konkrétními úkoly.“

Některé resorty nečerpaly peníze na odměny jenom ze státního rozpočtu. Třeba na dopravě šla asi třetina prémií z prostředků Evropské unie. Podobně to bylo i na ministerstvu školství, kde ještě kromě evropských peněz využili pro vyplácení odměn i norské fondy.