Ministři údajné utajené přelety CIA neobjasnili

Někteří poslanci se pokusili získat od ministrů zahraničí a obrany informace o letounech, které údajně přes naši republiku přepravovaly vězně americké tajné služby. Poslanci vyžadovali informace v rámci projednávání zprávy o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných zemí přes Česko. Přestože obvykle Sněmovna schválí tuto zprávu bez komplikací, dnes chtěla skupina poslanců jednání o tomto bodu přerušit. To se ale nepodařilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Piper Aztec

Piper Aztec | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Mezi těmi, kteří požadují od příslušných ministrů vysvětlení, je také sociální demokrat Vladimír Laštůvka. "Jestliže jsou to přelety a jsou to přelety přes Českou republiku a jestliže jsou otázky nad obsahem těch letadel, tak si myslíme, že je na místě, abychom právě při příležitosti tohoto bodu vyslechly zevrubnou, věcnou a pravdivou informaci," řekl Laštůvka.

V rámci projednávání zprávy o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných zemí přes Česko na to upozornil i Alexander Černý z KSČM: "Nedávno nás beze sporu zaujala i informace o tom, jakým způsobem se pravděpodobně přes území České republiky převáží prazvláštní náklad lidí z území Spojených států amerických, kteří by měli být podle informací ze Spojených států samotných, podrobováni nelidskému mučení na území třetího státu."

Se spekulacemi přišel list The New York Times. V létě 2003 podle něj odletělo z Prahy do Uzbekistánu nejméně jedno letadlo s lidmi zadržovanými CIA kvůli podezření ze spolupráce s teroristy. Mimo své území je Spojené státy údajně posílají proto, aby zajatce mučením přinutili mluvit. Vězni mají být vyslýcháni v zemích, kde se příliš nedbá na lidská práva.

Předseda sněmovního zahraničního výboru Vladimír Laštůvka z ČSSD chce ministry Kühnla a Svobodu o zmíněné informace písemně požádat. Podle toho, jakého charakteru tyto informace budou, mohl by se kauzou zabývat zahraniční výbor.

Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme