Ministři US-DEU navrhli vládě demisi

Zástupci Unie svobody-DEU navrhli vládě na úvod dnešního zasedání demisi celého kabinetu. Ministři se návrhem budou zabývat zřejmě až odpoledne. Podle vyjádření ministrů, kteří dopoledne přijížděli do Strakovy akademie, je ale málo pravděpodobné, že by na to kabinet přistoupil. Pro rezignaci jsou unionisté a lidovci, ale sociální demokraté, kteří mají v Grossově týmu výraznou převahu, si to nepřejí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Němec

Pavel Němec | Foto: Michal Kamaryt

I kdyby se k unionistům přidali a lidovcům, kteří mají dohromady v osmnáctičlenném kabinetu šest zástupců, přidal nestranický ministr bez portfeje Jaroslav Bureš, zbylých jedenáct ministrů za ČSSD nepřehlasují.

Navíc unionista Vladimír Mlynář, který už podal demisi, chce po rozhodnutí o privatizaci Telecomu a projednání svých návrhů požádat premiéra, aby mohl úřad vlády opustit.

Demisi zatím kromě Mlynáře podali i tři lidovečtí ministři. Pokud vláda neodstoupí, rezignuje i šéf vládní legislativy Bureš. Zbylí dva unionisté, ministr spravedlnosti Pavel Němec a obrany Karel Kühnl, tedy nejspíš kabinet opustí také, i když zatím jasně neřekli kdy.

V takovém okamžiku by podle ministra financí Bohuslava Sobotky byl na tahu prezident. "Nyní je na něm, aby provedl rekonstrukci vlády na základě návrhu premiéra. Nejprve tedy bude nutné přijmou t demise ministrů, kteří demise podali, a po té na základě návrhu premiéra jmenovat nové členy vlády," uvedl Sobotka.

Prezident zatím demise nepřijal; čeká, zda jich nebude více. Sociální demokraté by nicméně po případném pádu vlády dostali ještě jednu šanci sestavit nový kabinet. Podle mluvčího hradu Petra Hájka by to byl pro sociální demokraty poslední pokus.

"I když Ústava neříká, kolikrát má jedna politická strana v průběhu jednoho volebního období toto pověření získat, snad je možné v tomto případě, jako návod, volně aplikovat lidovecké třikrát a dost," uvedl mluvčí Hradu.

Ujištění od prezidenta, že vládu bude znovu sestavovat sociální demokrat, chtěli unionisté. Jejich předseda Pavel Němec včera po jednání stranického vedení naznačil, že si dovede představit dosavadní koalici v čele s jiným premiérem než Stanislavem Grossem.

"Pokud nám sociální demokraté sdělí, že mají pohodlnou většinu spolu s komunisty, potom okamžitě podáváme demisi. Pokud nám sdělí, že chtějí hledat podporu pro jakoukoli budoucí vládu mezi demokratickými parlamentními stranami, pak je tu ještě určitý prostor pro jednání a společný postup," prohlásil šéf unionistů.

I přes vládní krizi zřejmě hladce projde další klíčový bod programu. Prodeji státního podílu v Českém Telecomu španělské společnosti Telefónica podporují sociální demokraté, unionisté i lidovci. Telekomunikační gigant chce za 51 procent akcií zaplatit bezmála 83 miliard korun.

Telefónica zvítězila s nabídnutou cenou ve výběrovém řízení a ministr financí Bohuslav Sobotka ji proto doporučuje i vládě. "Ceny odpovídají hodnotě společnosti a mohu tedy s klidným svědomím doporučit vládě totéž, co doporučuje privatizační komise, to jest prodat nejvyšší nabídce," potvrzuje Sobotka. Prodej nezavrhuje ani opoziční ODS. Jednoznačně proti jsou jen komunisté.

Helena Šulcová, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme