Ministři vnitra Česka a Německa chtějí udělat přítrž pašování drog

Z českého pohraničí míří do Německa kilogramy drog. Problém je to hlavně u pervitinu, pro který si jezdí Němci především do příhraničních vietnamských tržnic. Jak prodej a pašování drog zastavit, to dnes chtějí v Praze vyřešit ministři vnitra obou zemí Jan Kubice a Hans-Peter Friedrich.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistý krystalický pervitin | Foto: CC BY-SA 3.0, Radspunk

Že jsou drogy v příhraničních regionech velkým problém, potvrzuje i starosta Chebu Pavel Vanoušek.

„My máme četné kontakty s německou stranou, jak pracovní, tak společenské. A dřív nebo později se vždy řeč stočí na tento problém. V loňském roce proběhlo společné jednání prezidia Euregio Egrensis. Tam se tento problém diskutoval,“ říká Vanoušek a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematicke drog v českém pohraničí mluvi na Radiožurnálu starosta Chebu Pavel Vanoušek

„Vloni na podzim tady také byl pan ministr Kubice s velkým doprovodem včetně šéfa protidrogové centrály. Bylo slíbeno, že tým lidí, kteří se zabývají protidrogovou tematikou, bude posílen. My jsme nabídli součinnost jednak prostřednictvím naší městské policie, jednak živnostenského úřadu při společenských kontrolách.“

Živnostenský úřad už se v závěru roku jedné dvoudenní kontroly zúčastnil, další se podle Vanouška připravují. Město také využilo možnosti legislativy a omezilo provoz heren.

„Bylo poukazováno na to, že právě herny jsou těmi místy, kde bylo v některých případech prokázáno, že tam k distribuci drog dochází. Veřejnost to velmi dobře přijala,“ vysvětluje chebský starosta.

Limit malého množství drogy se sníží

Čeští a němečtí policisté už v minulosti vytvořili společné týmy. Třeba během poslední akce zkontrolovali deset tisíc lidí a zadrželi téměř kilogram pervitinu.

Většinou se jednalo o pašeráky, kteří drogu koupili v asijských pohraničních tržnicích. Problém má řešit také nová vládní pracovní skupina.

Přehrát

00:00 / 00:00

V tržnici ve Svaté Kateřině u Rozvadova natáčeli reportéři Petr Sehnoutka a Pavel Polák

Vnitro pak plánuje snížit hranici takzvaného malého množství drogy, jehož držení není trestným činem. V případě pervitinu by to byl místo dnešních dvou gramů bylo jen půl gramu.

Německo má přitom nulovou toleranci. Chystané opatření se proto zamlouvá i dalšímu účastníkovi dnešní schůzky - náměstkovi spolkového ministra financí Hartmutu Koschykovi:

„Vítáme, když se právní prostředí v obou zemích srovná, pomůžeme vyšetřovatelům na obou stranách hranice účinně potírat výrobu a pašování pervitinu."

Němci si čím dál častěji stěžují, že k nim narkomani a dealeři přivážejí drogy z českého pohraničí

Číst článek

Petr Sehnoutka, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme