Ministři vnitra se dohodli na česko-německé spolupráci v boji proti drogám

Německá policie se více zaměřuje na česko-německé pohraničí. Důvodem jsou drogy, především pervitin. Ze statistik lze totiž vyčíst enormní nárůst zabavených návykových látek, které pocházejí také z České republiky. Kvůli problému přeshraniční kriminality se dnes u jednacího stolu v německém Hofu sešli hned čtyři ministři vnitra – německý, saský, bavorský a český.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kubice | Foto: Filip Jandourek

V roce 2010 objevila německá policie pervitin, známý v Německu jako crystal speed, přibližně v 800 případech, za loňský rok ale počet evidovaných případů překročil dva tisíce. Ne všechen pervitin zabavený v Německu ovšem pochází z Česka.

Německá a česká strana se na schůzce shodly, že bez spolupráce se problém vyřešit nepodaří. V České republice se totiž drogy vyrábějí a v Německu je o ně zase velký zájem, problém je tedy společný.

Ministři proto podepsali dohodu, podle které vznikne pracovní skupina. Ta má vymyslet nové postupy a instrumenty, jak by měly národní policie spolupracovat. Výsledky se snad objeví do roka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Pavel Polák sleduje jednání ministrů vnitra o přeshraniční kriminalitě

Německo by například velmi stálo o to, aby policejní hlídky mohly zajíždět i na české území a naopak aby české hlídky mohly při stíhání operovat i na německém území, což je sice v schengenském prostoru možné, ale byrokraticky složité. Česká strana podle ministra Jana Kubiceho návrh podporuje.

Nárůst objevených případů je dán také tím, že v česko-německém pohraničí v poslední době přibyly namátkové kontroly, které jsou ale u českých občanů velmi nepopulární. Menší počet kontrol se tedy očekávat nedá. Zda jich ještě přibude ale zatím není jasné.

Pavel Polák, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme