Ministři za VV demise nepodali, nechtěli ji předat Johnovi

Ministři Věcí veřejných zatím demise premiérovi Petru Nečasovi nepodali. Nemá je ani předseda strany Radek John, který původně oznámil, že demise bude mít u sebe. Místopředsedkyně strany Karolína Peake ale odmítla, že by se vzepřela rozhodnutí grémia, které je k odchodu vyzvalo. Prý dostala pokyn od šéfa strany Radka Johna, aby s tímto krokem počkala, a totéž tvrdí i ministr Kamil Jankovský. Proti vedení VV se ale postavil ministr dopravy Pavel Dobeš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr dopravy Pavel Dobeš | Zdroj: ČTK

Dobeš odmítl podat demisi na svou funkci prostřednictvím prostřednictvím grémia své strany. Podle něj by rezignace tři ministrů prohloubila vládní krizi, a proto svou demisi ani v následujících dnech nepodá.

„Dnes jako řádný člen vlády se zúčastním jejího jednání a nikomu jsem před nástupem do své funkce bianco demisi nepodepsal a neudělám to ani nyní. Jediný, kdo může dostat mou rezignaci, je premiér Nečas,“ řekl Pavel Dobeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější dění kolem zamýšleného odchodu ministrů za VV z vlády shrnula reportérka Věra Masopustová

Nechce prý také demisi předat komukoli jinému, než premiéru Petru Nečasovi. Šéf Věcí veřejných Radek John přitom uvedl, že si podepsané demise ministrů zatím nechá u sebe a jestli je premiérovi předá, o tom se rozhodne až po dalším jednání koaličních partnerů.

Podle místopředsedy VV Tomáše Jarolíma jde ministr dopravy Dobeš proti usnesení úterního rozhodnutí grémia a novou situaci bude muset projednat výkonná rada strany.

„My jsme se dohodli, že si dnes uděláme výkonnou radu a tam si to všechno vysvětlíme. Já si myslím, že je to strašně jednoduché: grémium rozhodlo o tom, že ministři mají podat rezignaci, mají to udělat neprodleně. Pro mě neprodleně je druhý den, možná třetí, ale to je asi otázka postupu. Ale mají podat neprodleně rezignaci. Já jiné řešení nevidím,“ tvrdí Jarolím.

Klaus: Pokud jednání o pokračování koalice selžou, chci co nejdříve volby

Číst článek

„Poté, co jsme včera byli jednoznačně připraveni dnes demise na vládu přinést, dostali jsme poněkud jiný pokyn ze strany předsedy Radka Johna. Což ale chápu, protože byl v jednání s premiérem Nečasem, který jej požádal o prostor k jednáním,“ uvedla Peake.

Pro Dobešovo jednání má ale pochopení: „Předpokládám, že pan ministr Dobeš si to vyhodnotil zkrátka jako bramboračku, ze které by rád vystoupil s tímto svým prohlášením a to zcela respektuji.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění kolem ministrů VV sledovala reportérka Milada Richterová a ve Světě o jedné mluvil poradce prezidenta republiky Jiří Payne

Koaliční jednání o složité politické situaci by měla podle vicepremiérky Karolíny Peake začít zítra. Ministři za Věci veřejné navzdory včerejšímu tvrzení demise nepodali a o jejich krocích mají rozhodnout až další jednání.

Karolína Peake potvrdila, že zatím dál zůstává ve vládě, přestože ještě večer tvrdila opak. Odmítla ale, že by to bylo v rozporu s rozhodnutím strany – grémium VV přitom svým ministrům včera uložilo, aby dnes podali demisi s platností k 1. květnu.

Němcová: Podaří-li se obnovit důvěru uvnitř vlády a ve sněmovně, může mít kabinet šanci

Číst článek

„Nijak jsem se nevzepřela Věcem veřejným, včera jasně padlo rozhodnutí grémia strany, že ministři za VV mají podat demise. Já jsem dostala včera večer pokyn od předsedy strany, ať s tím ještě počkáme, nečiníme tak dnes a dáme prostor pro jednání s premiérem Nečasem,“ řekla Peake.

Podle vicepremiérky je možné demisi podat jen do rukou premiéra, stejně se vyjádřil také ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský: „Podle našeho ústavního pořádku je jedinou možností předání demise přímo do rukou premiérovi. O tom samozřejmě dnes určitě bude jednat výkonná rada.“

Premiér Petr Nečas ale odmítl jakékoli další jednání v případě, že mu ministři VV demisi přinesou.

Pokud odejdou ministři za VV, skončí celá vláda, varují ODS a TOP 09

Číst článek

Véčkaři požadují sloučení některých ministerstev, rekonstrukci vlády a inventuru koaliční smlouvy. Jako konečný termín pro splnění těchto podmínek stanovili 26. duben. Postup VV odmítli jejich koaliční partneři. ODS a TOP 09 považují přístup nejmenší vládní strany za vydírání a nebrání se i předčasným volbám.

Pro předčasné volby je i ČSSD a podporuje jejich konání v co nejbližším termínu. Sociální demokraté si dovedou představit už červnové hlasování, dnes ráno se na tom dohodlo širší vedení strany.

Premiér Petr Nečas se už dnes kvůli vládní krizi sešel s prezidentem Václavem Klausem O aktuálním dění jedná vedení ODS, odpoledne se k tomu chystá i TOP 09.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, Jakub Šídlo, Martina Spěváčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme