Ministři zatím antidiskriminační zákon neschválili

Na program jednání vlády se dnes dostal návrh antidiskriminačního zákona. Norma by mohla začít platit už v lednu příštího roku, Česko ale takový zákon mělo mít už se vstupem do Evropské unie v roce 2004. Za jeho absenci proto hrozí sankce. Vláda však projednávání předlohy podle dostupných informací přerušila a vrátí se k ní na některé z příštích schůzí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Džamila Stehlíková

Džamila Stehlíková | Zdroj: ČTK

Co všechno by měl zákon na ochranu před nerovným zacházením zajistit, upřesnila ve vysílání Radiožurnálu ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková.

"Antidiskriminační zákon zajišťuje práva na rovné zacházení a přístup ke vzdělání, zaměstnání, zdravotnickým službám, jiným službám a ke zboží všem občanům, a to bez ohledu na věk, pohlaví, rasu či etnickou příslušnost, zdravotní postižení, sexuální orientaci či náboženské přesvědčení."

Podle sociální demokracie není ale norma promyšlená. Koalice návrh podle ní připravila hlavně proto, aby odvrátila možné sankce ze strany unie. Jak dodává poslankyně ČSSD Anna Čurdová, v zákoně navíc řada věcí chybí.

"V zákoně vůbec není definován pojem diskriminace, problematické je přesunutí kompetencí k řešení diskriminačních případů pod ombudsmana, vypadlo ošetření sexuálního obtěžování, pronásledování," uvedla Čurdová.

Sociální demokracie chce své výhrady později řešit ve sněmovně pozměňovacími návrhy. Nevylučuje ale ani, že předloží vlastní návrh antidiskriminačního zákona, který už má strana připravený.

Veronika Malá, Anna Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme