Ministři zřejmě Rathovi odsouhlasí návrhy změn ve VZP

Vláda nejspíš nebude mít výhrady k návrhu ministra zdravotnictví na změny ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Lídři koaličních stran se dohodli, že nebudou Rathův záměr na jednání vlády zpochybňovat a chtějí, aby rozhodla sněmovna. Minulý týden ministr uvalil na VZP nucenou správu a chce odvolat její šéfku Jiřinu Musílkovou. Dozorčí rada VZP se v úterý za ředitelku jednoznačně postavila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Zdroj: ČTK

Rath po jednání koaliční devítky oznámil, že svůj seznam změn zítra předloží vládě, a to i přes výhrady menších koaličních partnerů. Ti chtěli, aby mezi novými zástupci státu ve správní radě byli i jejich lidé.

"To my jsme víceméně nevyloučili, nicméně ta obměna je zatím na schématu těch tří ministerstev, které tam ty lidi jmenovaly, to znamená ministerstva zdravotnictví, financí a ministerstva práce a sociálních věcí," připomněl Rath. Nebrání se ale změnám v příštích týdnech nebo měsících.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek řekl, že je právem šéfů jednotlivých resortů, koho za svůj úřad do správní rady dosadí. "To jsou zástupci jednotlivých ministerstev, takže já pokládám za legitimní právo ministrů jmenovat do správní rady ty, k nimž mají naprostou důvěru, že budou plnit úlohy ministrem jim dané."

Opoziční ODS tvrdí, že takzvané důkazy o nutnosti uvalení nucené správy na VZP se ukazují jako naprosto liché. Předseda ODS Mirek Topolánek označil Rathovy kroky vůči VZP za čistku a obává se omezení zdravotní péče.

"Že budou omezovány počty nákladných operací, to si myslím, že jestli toto má být výsledek Rathova působení na ministerstvu zdravotnictví, tak to je to, před čím jsme dlouhodobě varovali," poznamenal Topolánek.

Stínový ministr zdravotnictví z ODS Tomáš Julínek dnes oznámil, že bude po ministru zdravotnictví žádat omluvu a finanční náhradu kvůli tomu, že ho Rath opakovaně lživě obvinil z finančního propojení s VZP. Podrobnosti chce oznámit ve středu.

Dozorčí rada pojišťovny dnes také vyzvala premiéra Paroubka a ministra Ratha, aby přestali s osobními útoky na Jiřinu Musílkovou. Její předseda Josef Kantůrek odmítl podmíněné ukončení nucené správy na VZP v okamžiku rezignace ředitelky. "Taková podmínka nemá oporu v zákoně a tento postup budí dojem, že nucená správa byla zavedena s jediným cílem - odstranit ředitelku zdravotní pojišťovny," uvedl.

VZP se chystá proti nucené správě odvolat. Rozklad musí podat do 15 dnů. Podle mluvčího pojišťovny Jiřího Suttnera tak zatím neučinila. O rozkladu bude rozhodovat ministr. Pokud s jeho stanoviskem nebude pojišťovna souhlasit, může podat žalobu ke správnímu soudu. Členové dozorčí rady jsou přesvědčeni o tom, že správní soud by musel nucenou správu jako nezákonnou zrušit.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme