Ministru Mlynářovi hrozí podle ČT trestní stíhání

Policie dostala podle České televize od Městského státního zastupitelství v Praze pokyn k obvinění ministra informatiky Vladimíra Mlynáře. Obvinění se má týkat společnosti Testcom servis, s.r.o., kterou založila příspěvková organizace ministerstva informatiky Testcom. Vznik společnosti s ručením omezeným měl iniciovat přímo ministr Mlynář a na její chod vyčlenit 7,5 milionu korun. Příspěvkové organizace ministerstev ale podle zákona nesmějí soukromé společnosti s ručením omezeným zakládat ani financovat, i kdyby jim to nařídil přímo ministr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Mlynář | Foto: Jan Rosenauer

Mlynář se hájí tím, že společnost TestCom servis nikdy nebyla soukromou společností, protože byla založena rozpočtovou organizací - výzkumným ústavem Testcom a byla tedy v majetku a pod kontrolou státu. "Není to soukromá společnost. Je to společnost vlastněná, ovládaná a kontrolovaná státem, podobná společnost jako Správa silnic a dálnic. Spoelčnost Testcom servis zapsal krajský obchodní soud, který zkoumá soulad podaných údajů se zákonem a ten se ztotožnil s naším právním zákonem. A pokud vím v naší zemi rozhoduje o tom, co je v souladu se zákonem, pouze soud.

Právě kvůli firmě TestCom servis se ale Mlynář před rokem dostal do sporu s ministerstvem financí. Sobotkův úřad tehdy tvrdil, že společnost nevznikla v souladu se zákonem. Mlynář se jí proto po půl roce působení nakonec rozhodl zrušit a 7 a půl miliónu korun, vyčleněných na její rozjezd, skončilo podle něj zpátky na účtě výzkumného ústavu TestCom. Policie teď konto zablokovala.

Příspěvkové organizace ministerstev podle zákona nesmějí soukromé společnosti s ručením omezeným zakládat ani financovat, i kdyby jim to nařídil přímo ministr. Mlynářův náměstek Michal Frankl pro Radiožurnál uvedl, že právě to bylo předmětem jejich sporu s ministerstvem financí, které před rokem doporučilo firmu Testcom servis zrušit.

"O založení té společnosti rozhodoval Krajský obchodní soud v Praze, který posoudil, že založení společnosti bylo v souladu s právem, nicméně argument ministra financí jsme vzali v potaz již před rokem a společnost byla zrušena, byla poslána do likvidace. A prostředky, které byly použity pro založení té společnosti, byly vráceny zpět do Testcomu, příspěvkové organizace," řekl náměstek Frankl.

Hlavním úkolem dnes už zrušené společnosti byl provoz internetového portálu veřejné správy. Jak Radiožurnálu potvrdila ministrova mluvčí, žádné obvinění dosud nikdo nedostal.

"Ministr Mlynář ani jiný vedoucí pracovníci ministerstva žádné usnesení o zahájení trestního stíhání proti své osobě neobdrželi. K informacím médií proto nemohou zaujmout závazné stanovisko."

Podle mluvčí Kláry Volné ministerstvo v uplynulých dvou letech publikovalo veškerá fakta, která prokazují, že při založení Testcom servis, s.r.o. nebyl porušen zákon.

Milan Kopp, Marika Táborská, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme