Ministryně Benešová odmítla Nečasovu výzvu ke kárnému řízení s Ištvanem

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová žalobce kvůli kauze tří exposlanců ODS trestat nebude. Nevyslyší výzvu expremiéra Petra Nečase, aby okamžitě podala návrh na kárné řízení se státními zástupci Ivo Ištvanem a Rostislavem Bajgerem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministrině spravedlnosti Marie Benešová | Foto: Filip Jandourek

Podle Benešové měli jen jiný právní názor než Nejvyšší soud, podle kterého se imunitou chrání i politické dohody a kompromisy.

„Jsem přesvědčena, že to je právní názor Nejvyššího soudu, který je poněkud extenzivním výkladem ústavy a pozastavují se nad tím i ústavní právníci. Je otázka, zda ten názor vůbec obstojí v budoucnu.“

„Takže myslím si, že někoho odvolávat na základě právního názoru, to bychom skutečně nežili v právním státě,“ míní Benešová.

Poslanecká sněmovna se nerozpustila. Poslanci návrh ČSSD nepodpořili

Číst článek

Ministryně spravedlnosti také zřejmě doporučí prezidentu Zemanovi, aby se obrátil na Ústavní soud kvůli výkladu ústavy týkající se poslanecké imunity.

„Výklad ústavy by měl skutečně vyložit Ústavní soud, a ne trestní soudci v určitém senátě. Je otázka, kdo to podá, ale třeba se najde skupinka, která to podá nebo třeba pan prezident to podá.“

„Koncem července jsou svoláni poradci do Lán a myslím si, že toto bude jedno z témat, o kterém se tam hovořit bude,“ uvedla Benešová.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan | Foto: ČTK

Státní zástupce chce přeformulovat obžalobu

V řádů týdnů chce vrchní státní zastupitelství v Olomouci přeformulovat obžalobu trojice exposlanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy. Konkrétně chce upřesnit místa, na kterých údajně docházelo ke korupci mimo půdu poslanecké sněmovny.

Jak Českému rozhlasu potvrdil vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan, stále není jasné, jak široká podle Nejvyššího soudu poslanecká imunita je.

„Není zcela jasné, v jakém rozsahu Nejvyšší soud posoudil vynětí poslanců v působnosti orgánů činných v trestním řízení. Jestli jsou vyňati pouze pro jednání, kterého se dopustili na půdě Poslanecké sněmovny. A nebo jsou vyňati i jednání, kterého se dopustili mimo. Ze spisového materiálu, který jsme Nejvyššímu soudu předložili, vyplývá, že předmětného jednání se dopustili i mimo půdu Poslanecké sněmovny,“ uvedl Ištvan.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme