Ministryně Buzková je s rozpočtem pro školství spokojená

O osm a půl miliardy korun více má podle navrženého rozpočtu na příští rok dostat resort školství. Ve srovnání s rokem 2003 si polepší dokonce o téměř 20 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Promoce studentů | Foto: Jan Rosenauer

Podle ministryně Petry Buzkové počítá její resort s pětinou rozpočtu, což je 22,5 miliardy korun, pro vysoké školy. Další peníze budou moci univerzity získat v rámci prostředků určených na výzkum a vývoj. "V roce 2006 ministerstvo předpokládá, že by vysoké školy mohly čerpat tyto prostředky až do výše 4 a půl miliardy korun. Kromě toho jsou však vysoké školy příjemci účelové podpory výzkumu a vývoje i z jiných rozpočtových kapitol, což je také třeba zmínit."

Vyšší rozpočet umožní podle Buzkové také zvýšit platy učitelů až o 6 procent. Celkově ministryně soudí, že rozhodnutí přidat jejímu resortu o 6 miliard korun více, než navrhovalo Ministerstvo financí, je jasnou ukázkou toho, že je školství prioritou vlády. Zároveň ale netvrdí, že jde o optimální rozpočet.

"Rozhodně bychom našli v resortu školství celou řadu míst, kde by finanční prostředky mohly výrazně pomoci, ale na druhou stranu je třeba říct, že za dané situace, v době kdy se škrtají rozpočty většiny kapitol, považuji tento nárůst do kapitoly školství za více než dobrý."

O definitivní podobě rozpočtu na příští rok ještě rozhodnou poslanci.

Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme