Ministryně Buzková je s rozpočtem pro školství spokojená

O osm a půl miliardy korun více má podle navrženého rozpočtu na příští rok dostat resort školství. Ve srovnání s rokem 2003 si polepší dokonce o téměř 20 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Promoce studentů | Foto: Jan Rosenauer

Podle ministryně Petry Buzkové počítá její resort s pětinou rozpočtu, což je 22,5 miliardy korun, pro vysoké školy. Další peníze budou moci univerzity získat v rámci prostředků určených na výzkum a vývoj. "V roce 2006 ministerstvo předpokládá, že by vysoké školy mohly čerpat tyto prostředky až do výše 4 a půl miliardy korun. Kromě toho jsou však vysoké školy příjemci účelové podpory výzkumu a vývoje i z jiných rozpočtových kapitol, což je také třeba zmínit."

Vyšší rozpočet umožní podle Buzkové také zvýšit platy učitelů až o 6 procent. Celkově ministryně soudí, že rozhodnutí přidat jejímu resortu o 6 miliard korun více, než navrhovalo Ministerstvo financí, je jasnou ukázkou toho, že je školství prioritou vlády. Zároveň ale netvrdí, že jde o optimální rozpočet.

"Rozhodně bychom našli v resortu školství celou řadu míst, kde by finanční prostředky mohly výrazně pomoci, ale na druhou stranu je třeba říct, že za dané situace, v době kdy se škrtají rozpočty většiny kapitol, považuji tento nárůst do kapitoly školství za více než dobrý."

O definitivní podobě rozpočtu na příští rok ještě rozhodnou poslanci.

Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme