Ministryně chce pomocí tabulek sjednotit určování výživného

Devět až 24 procent z platu rodiče by mělo dělat výživné na jedno dítě podle představ ministerstva spravedlnosti. Vypracovalo totiž předběžné tabulky určující výši alimentů. V nich děti rozdělilo do pěti kategorií podle věku a navrhlo pro ně procentuální rozpětí, podle kterého by se soudci mohli řídit při vypočítávání výživného.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České bankovky a mince

České bankovky a mince | Foto: Jan Rosenauer

Cílem ministerstva spravedlnosti je sjednotit určování výše výživného. Na dítě do pěti let by rodič mohl v budoucnu platit zhruba 9 až 13 procent z platu, na šestileté až devítileté dítě 11 až 15 procent atd. Čím starší dítě, tím větší část platu na výživné půjde.

„Zpracováváme pomocný soudcovský materiál, který bude obsahovat doporučující pravidla a zejména tabulku s doporučeným rozmezím spodní a horní hranice výživného. Náš materiál bude doporučující, i tak se ale domnívám, že by mohlo na základě takového materiálu a jeho přijetí v justici dojít k tomu, že výživné bude v rámci celé republiky alespoň trochu sjednoceno,“ vysvětlila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sjednocení určování výše výživného mluvila v Ranním interview ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Podle ministryně by se výživné mělo pohybovat mezi 9 až 24 procenty čistého příjmu rodiče a záviselo by na věku dítěte. Tabulky by se měly po skončení připomínkového řízení začít v květnu na zkoušku používat. Budou ale doporučující, definitivní rozhodnutí vždy zůstane na každém soudci.

Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník připouští, že rozdíly ve vyměřeném výživném mohou být v současnosti po republice opravdu velké a iniciativu ministerstva vítá: „Když se na to podíváme každý ve svém okrese, tak až takový problém není. Teprve když se na to podíváme v celostátním měřítku, tak vidíme, že ten rozptyl je opravdu velký, takže tento problém vnímáme. Proč nezkusit, zda by tato cesta nepomohla tomu, aby tady bylo jednotnější rozhodování o výši výživného.“

Obavy z alibismu

Podle místopředsedy pražského Městského soudu Jaromíra Jirsy ale tabulky nejsou řešením a povedou k alibismu soudců: „Rozhodnutí o výživném je plnohodnotné soudní rozhodnutí, při kterém soud provádí dokazování, hodnotí důkazy a pečlivě zkoumá, jaké jsou odůvodněné potřeby dítěte a možnosti rodiče. Soudce musí svůj verdikt velice pečlivě odůvodnit. Tabulky povedou k alibismu soudců, kteří se za tabulky budou schovávat namísto toho, aby argumentovali ve svých rozhodnutí, proč vyměřili takové výživné.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O ministerských tabulkách, které mají sjednotit rozhodnutí soudů v případech určení výživného, mluvil v poledních Ozvěnách dne místopředseda pražského Městského soudu Jaromír Jirsa.

Ministryně Kovářová zároveň chce, aby o novém materiálu mohla diskutovat i široká veřejnost: "Rozhodli jsme se, že tento materiál podrobíme široké diskuzi nejenom odborné, ale i veřejné, takže tabulky s komentářem a doporučeními vyvěsíme na internetových stránkách a vyzveme veřejnost, aby se k němu vyjádřila." Tabulky by se měly po skončení připomínkového řízení začít v květnu na zkoušku používat. Budou ale doporučující, definitivní rozhodnutí vždy zůstane na každém soudci.

Problémy se zjišťováním příjmů rodičů ministerstvo neřeší

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník mluvil o stanovení alimentů ve Světě o druhé Rádia Česko

Zásadnější, než je výše výživného, je ale podle Lichovníka to, že soudy mají obtíže s určením výše příjmů rodičů: „Obávám se, že by bylo potřeba mít větší pravomoci při zjišťování příjmů na úrovni finančních úřadů, abychom se mohli dostat dál do dokladů o příjmech rodičů.“

„Ale i tak víme, že ne vždy se shodují skutečné příjmy s příjmy deklarovanými, takže tam je mnohdy bohužel velmi problematické stanovit výživné, které by odpovídalo skutečnému příjmu rodiče. My musíme vycházet z toho,co je doloženo,“ vysvětluje prezident Soudcovské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová a prezident Soudcovské unie diskutovali o sjednocování výživného i v podvečerních Ozvěnách dne

Tomáš Lichovník ve Světě o druhé Rádia Česko připomněl, že se dlouhodobě od sebe liší výše výživného v jednotlivých krajích. „Na tvorbě tabulek se podílejí i soudci a měl by to být jen pomocný materiál ke sjednocení výživného.“

Milan Kopp, Veronika Malá, Zbyněk Zykmund, Tomáš Pancíř, Lenka Rafaelová, Petr Král, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme