Ministryně Daniela Kovářová: Veřejnost si zaslouží zveřejnění spisu Jiřího Čunka

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová v minulém týdnu oznámila, že znovu otevře případ Jiřího Čunka. Podala stížnost pro porušení zákona. Odmítá však říci, kdo ho měl porušit, prý proto, aby neovlivňovala rozhodování soudu. Zároveň však vyzývá ke spisu zveřejnění na internetu, veřejnost si to podle ní zaslouží, uvedla Kovářová v pondělním Studiu Česko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniela Kovářová | Foto: Marián Vojtek

Podle Kovářové by mělo dojít k prošetření postupu justice v celém případu, přestože řada právníků říká, že taková možnost ale neexistuje. "To je jediná možnost, jak s tím případem naložit. Jsou dvě možnosti řešení - buď nedělat nic anebo být aktivní a něco s tím případem udělat. Nechala jsem si zpracovat expertízy a po jejich prostudování jsem si řekla, že pokud konat, tak teď," vysvětlila Kovářová ve Studiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Studio Česko s ministryní spravedlnosti Danielou Kovářovou

Kovářová také prozradila, že podala stížnost ve prospěch i neprospěch Jiřího Čunka, aby neovlivňovala rozhodnutí soudu, a to přesto, že Ústavní soud již dříve konstatoval, že k obnově řízení už dojít nemůže.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu v Brně by mělo podle Kovářové padnout během dvou až tří měsíců.

Kovářová se také pokusí přesvědčit okresního státního zástupce v Jihlavě Aricha Salichova, v jehož je to kompetenci, aby dal souhlas ke zveřejnění celého spisu Jiřího Čunka na internetu. Podle Salichova mu v tom totiž brání ustanovení trestního řádu.

"Veřejnost si zaslouží zveřejnění spisu, pomohlo by to k očištění justice. Apeluji na všechny, aby ten souhlas dali," prohlásila Kovářová, která za svůj největší dosavadní úspěch ve funkci považuje přijetí antidiskriminačního zákona a zvládnutí českého předsednictví EU.

Kovářová připustila, že jí ODS naznačila, že v případě volebního vítězství by ji mohla ponechat ve funkci. "Nebráním se žádné nabídce, jsem připravena na všechny úkoly. Musíme ale vyčkat, jak dopadnou volby," uzavřela Kovářová.

Přečtěte si také:
Daniela Kovářová znovu otevře kauzu Jiřího Čunka
Personální změny jsou podle premiéra záležitostí ministryně

Ondřej Černý, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme