Mimo úřední postup a jen pro vyvolené. Dostálová podle policie rozhodovala o CzechTourismu nestandardně

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) rozhodovala v roce 2016, kdy byla náměstkyní resortu, o výdajích agentury CzechTourism ve prospěch „vyvolených osob“ zprostředkovaně a mimo standardní úřední postup, stojí v soudním příkazu k domovní prohlídce. Ve středu o tom informovala Česká televize. Problémem jsou podezřelé smlouvy za celkem 38 milionů korun. Dostálová ale vinu odmítá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová | Zdroj: Úřad vlády ČR

Policisté ve druhé polovině listopadu kvůli kauze zajišťovali důkazy například v sídle ministerstva, CzechTourismu, na autodromu v Mostě nebo v agentuře Sport Invest. Domovní prohlídku provedli i u Dostálové, odvezli její služební počítač.

Policie byla u mě doma a odvezla si počítač, řekla ministryně Dostálová k zásahu kvůli CzechTourism

Číst článek

Dalšími podezřelými jsou odvolaný ředitel odboru regionálního partnerství v CzechTourismu Aleš Pangrác a podnikatel, který se podílel na prezentaci závodů na okruhu v Mostě. O případném obvinění policisté rozhodnou v příštím roce, uvedla Česká televize.

Mezi důkazy policie zařadila například výpisy z bankovních účtů. „Mimo jiné prostřednictvím zajištění rozsáhlého množství informací podléhajícím bankovnímu tajemství bylo toto podezření z nehospodárného a klientelismem poháněného nakládání s rozpočtovými prostředky agentury CzechToursim potvrzeno,“ píše se podle ČT v soudním příkazu.

Pangrác údajně ovládal dvě společnosti, které skrytě inkasovaly provize ze zakázek CzechTourismu.

Dostálová obvinění odmítá

Dostálová všechna obvinění odmítá. „My jsme dokonce zavedli transparentní kritéria na výběr eventů, aby se takzvaně nemohly leštit kliky na CzechTourismu. Všechny akce prošly legitimním vyhodnocením,“ řekla České televizi. Pangrác se odmítl vyjádřit.

Tvrzení o dotačním podvodu v kauze CzechTourism je nesmysl, říká Dostalová. Rezignaci nezvažuje

Číst článek

Dostálová působila jako náměstkyně na ministerstvu pro místní rozvoj od února 2014. Nejprve měla na starosti evropské fondy a operační programy, později se stala první náměstkyní pro regionální rozvoj. Ve funkci skončila po loňském zvolení do sněmovny, ministryní je od prosince 2017.

Agentura se dostala do hledáčku policie už dříve kvůli trestnímu oznámení Nejvyššího kontrolního úřadu. Z výsledků kontroly let 2012 až 2014 podle něj vyplynulo, že organizace v řadě případů utrácela nehospodárně a porušila několik zákonů.

Pochybení se týkala veřejných zakázek a statisícových výdajů za wellness pobyty nebo rozlučku s generálním ředitelem. U soudu skončil bývalý ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška a bývalá ředitelka odboru ekonomiky CzechTourismu Andrea Gregorová. Čelí obžalobě z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme