Ministryně Emmerová poprvé ve své funkci mluví o rezignaci

Tlak na změny v resortu zdravotnictví stále sílí. Premiér Jiří Paroubek prohlásil, že chce ještě tento měsíc zásadní změny na Ministerstvu zdravotnictví. Působení Milady Emmerové v čele úřadu ale nezpochybnil. Přesto ministryně připustila za určitých podmínek možnost svojí rezignace. Učinila by tak v případě, že by prezident České lékařské komory David Rath, o kterém se hovoří jako o jejím možném novém náměstkovi, získal na její úkor příliš velké kompetence.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová | Zdroj: ČTK

Podle premiéra Paroubka není české zdravotnictví v krizi - stačí stabilizovat finanční situaci VZP. Na to vláda v krátké době uvolní 5,5 miliardy korun. Premiér přesto chce změny ve vedení resortu. Takzvané klotové rukávy by podle něj měli vystřídat lidé, kteří umí komunikovat s veřejností.

"Já si představuji zásadní změny ve vedení ministerstva, takové, aby tam přišli lidé, kteří dokáží komunikovat s veřejností, aby se nestalo, co se stalo teď, že zdravotní pojišťovny získaly řekněme určitou část veřejného mínění na svou stranu," říká Paroubek.

V této souvislosti se hovoří o šéfovi České lékařské komory Davidu Rathovi. Ten spekulace o tom, že by se stal náměstkem ministryně Emmerové, označil za předčasné, protože obě strany mají podle něj ještě čas na rozmyšlenou.

"Mně nejde o nějakou funkci, abych se mohl holedbat něčím, ale mně jde o to pokusit se tu situaci zastabilizovat, tudíž mám-li vůbec přemýšlet o tom, zda ano, či ne, tak základní podmínkou jsou takové kompetence, které by umožnily jednoznačně ovlivnit chod celého resortu," uvedl Rath.

Právě možných větších kompetencí pro Ratha se bojí ministryně zdravotnictví. Řekla, že pokud by je měl jako její náměstek skutečně získat, rezignovala by na svoji funkci.

"To není nějaká ješitnost, pyšnost, ale prostě nemůžu působit někde jako figurka," připustila dnes Milada Emmerová.

Přitom tlak na zásadní změny v resortu stále sílí. K personálním změnám dnes vyzvali vládu také hejtmani po jednání rady Asociace krajů. Předseda rady Evžen Tošenovský zdůraznil, že současný nedobrý stav je dílem celého ministerstva.

"My jsme přesvědčeni, že se to týká celého vedení Ministerstva zdravotnictví, samozřejmě včetně hlavy, představitele, který koordinuje všechny tyto činnosti, ale ten stav ve zdravotnictví doznal takové situace, že je potřeba, aby se začalo koncepčně pracovat a došlo ke skutečné reformě zdravotnictví, protože prozatím to jsou kroky, které situaci jenom zhoršují a znervózňují obyvatelstvo," míní Tošenovský.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme