Kdo je ministryně financí Alena Schillerová? Kariérní úřednice, měla na starosti EET a odmítl ji Sobotka

Jednou ze čtyř žen v nové vládě je Alena Schillerová, nominovaná za hnutí ANO. Povede ministerstvo financí. Dosud byla náměstkyní ministra financí a mimo jiné měla na starosti zavádění elektronické evidence tržeb. Ve finanční správě se ale pohybuje už od začátku devadesátých let. Profil nové ministryně připravil Radiožurnál.

Profil ministra Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Schillerová | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Alena Schillerová pracuje celý svůj profesní život v daňové oblasti. Narodila se v Brně, kde vystudovala právnickou fakultu dnes Masarykovy univerzity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Seznamte se s novou ministryní financí Alenou Schillerovou. Medailonek připravila Jitka Hanžlová

Od roku 1991 pracovala nejdříve jako právnička na finančním úřadě Brno-venkov. A od té doby podle svých vlastních slov neustále pracuje ve státní sféře.

„Zůstala jsem tam nějakých 25 let, než jsem přešla na ministerstvo financí, což je pořád jeden resort. Stoupala jsem po karierním žebříčku, nikdy jsem neustoupila nikam bokem,“ vzpomínala Schillerová.

Schillerová měla nahradit Babiše už v květnu

V květnovém období vládní krize vyvolané nejasnostmi v příjmech a majetku tehdejšího ministra financí Babiše, navrhovalo ANO Schillerovou na jeho místo. Sám Babiš o své podřízené tehdy řekl, že představuje profesionální úřednici, která celý život pracuje ve finanční správě a není v žádné straně.

Nominaci Schillerové do funkce ministryně ale zamítl tehdejší premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Podle něj by byla jen Babišovou prodlouženou rukou. Schillerová ale tehdy všechny jeho výtky odmítla.

Zmiňovány rovněž v této souvislosti byly i rodinné vazby Schillerové. Její dcera Petra Rusňáková (ANO) je zastupitelkou v Brně, zeť David Rusňák je majoritním vlastníkem investiční skupiny DRFG.

Figuroval v kauze úniku informací z policejních spisů, začátkem prosince žalobci rozhodli o podmíněném zastavení jeho trestního stíhání, což je možné v případech, kdy jde přečin s trestní sazbou do pěti let. Navíc se obviněný musí doznat a případně uhradit vzniklou škodu.

Úkolem je státní rozpočet na rok 2018

Ve funkci náměstkyně někdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO) se stala veřejně známou především prosazováním kontrolního hlášení a EET.

„Naložili jsme zátěž poplatníkům a plátům. Jsme vděční za to, že to přijali a přizpůsobili se. Díky tomu jsme narovnali podnikatelské prostředí a daří se nám lépe vybírat daně. Teď bychom měli pracovat na zjednodušení systému,“ vysvětlovala Schillerová.

Seznamte se: Muzikolog, makléřka, náměstci i manažeři. V Babišově vládě zasedlo hned devět nováčků

Číst článek

A to tak, aby se daňová přiznání dala podávat elektronicky bez papírových formulářů. K tomu chce Schillerová využít už stávajících evidenčních elektronických systémů.

„Máme celou řadu údajů, rejstříků, evidencí. Musíme údaje dokázat natáhnout do daňových přiznání. Předvyplnit je,“ popsala Schillerová.

Na splnění tohoto úkolu si dává lhůtu dva roky. „Souvisí s tím i legislativa. Musíme pustit do legislativního procesu připravený zákon o dani z příjmu, na kterém děláme od února 2016. Čekali jsme na politickou reprezentaci, na politické parametry tohoto zákona. O nich teď budeme jednat,“ doplnila.

Aktuálním úkolem pro ministryni je prosazení státního rozpočtu na příští rok. Schillerová nastoupila do úřadu po Ivanu Pilném (ANO). Ten převzal funkci až letos v květnu, kdy vystřídal Babiše.

Vláda Andreje Babiše

 • Premiér: Andrej Babiš (ANO)
 • Ministr školství: Robert Plaga (ANO)
 • Ministr zdravotnictví: Adam Vojtěch (ANO)
 • Ministr životního prostředí: Richard Brabec (ANO)
 • Ministr zahraničí: Martin Stropnický (ANO)
 • Ministryně obrany: Karla Šlechtová (za ANO)
 • Ministr zemědělství: Jiří Milek (za ANO)
 • Ministr vnitra: Lubomíra Metnar (za ANO)
 • Ministryně práce a sociálních věcí: Jaroslava Němcová (ANO)
 • Ministryně financí: Alena Schillerová (za ANO)
 • Ministr průmyslu a obchodu: Tomáš Hüner (za ANO)
 • Ministr spravedlnosti: Robert Pelikán (ANO)
 • Ministr dopravy: Dan Ťok (za ANO)
 • Ministryně pro místní rozvoj: Klára Dostálová (za ANO)
 • Ministr kultury: Ilja Šmíd (za ANO)

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme