Ministryně Jurásková nebude rušit zdravotní ústavy

Zdravotní ústavy se rušit nebudou. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková zastaví jejich restrukturalizaci. Tvrdí, že kvůli politickému tlaku. Oznámila to dnes ve sněmovně, která i kvůli tomuto tématu svolala mimořádnou schůzi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana Jurásková | Foto: Tomáš Adamec

„Za ten nejsilnější politický tlak považuji dnešní mimořádnou schůzi poslanecké sněmovny. Rozumím tomu, že zdravotnictví je téma, které možná vyhrává volby, já jsem už v minulosti říkala, že zdravotnictví je velmi silné politikum před volbami, ale velmi slabé politikum po volbách. Toto jenom ukazuje, že to je pravda,“ řekla Jurásková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková

„Já nemám zájem na tom, bojovat s politickými stranami o naprosto věcných, pragmatických a racionálních krocích, když z jejich strany je ten odpor odborných pracovišť živen,“ dodala ministryně.

Původně chtělo ministerstvo zdravotnictví ze 14 zdravotních ústavů zachovat jen dva - v Praze a Ostravě a to kvůli úsporám. Jurásková dnes poslancům vysvětlila, že pokud se restrukturalizace nedokončí, čekají většinu těchto ústavů vážné finanční problémy, které bude muset sanovat stát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce politiků zaznamenala ve sněmovně zpravodajka Milada Richterová

Rozhodnutí dany Juráskové uvítala ČSSD. Poslanec Davit Rath prý cítí úlevu. „Šlo o velmi nebezpečnou věc, kdy státní dohled nad důležitými věcmi měl být potichu rozpuštěn, zprivatizován a stát by tak přišel o dohled nad veřejným zdravím,“ tvrdí Rath.

Argument o šetření peněz podle něj neobstojí. „Orgány dozoru nad veřejným zdravím tady nejsou proto, aby šetřily peníze, ale proto, aby chránili lidské zdraví. Pro stát to jsou zdravotní policisté, kteří dohlížejí na celou řadou škodlivých věcí,“ dodal stínový ministr financí.

Podle poslance ODS Borise Šťastného se ministerstvo jen snaží optimalizovat náklady. Stejně by prý postupovalo ministerstvo, vedené jakoukoli stranou, včetně ČSSD.

„Sociální demokraté prostě dnes rozjeli předvolební kampaň na půdě sněmovny a daňové poplatníky to bude stát 3 miliony korun,“ prohlásil Šťastný. V dnešní době globalizace a elektronických technologií jdou některé věci zvládnout racionálněji.

Přehrát

00:00 / 00:00

O restrukturalizaci zdravotních ústavů mluvili v poledních Ozvěnách dne středočeský hejtman a stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath a poslanec ODS Boris Šťastný

Igor Maňour, Milada Richterová, Věra Pfeifferová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme