Ministryně požádá vládu o okamžité řešení stavu motolské nemocnice

Údržbáři pražské nemocnice v Praze - Motole mají opět plné ruce práce. Musejí opravit další z řady havárií vody, která postihla dětskou část - tentokrát část kliniky chirurgie. Lékaři a sestry už kvůli tomu přestěhovali malé pacienty z jednotky intenzivní péče a z novorozeneckého oddělení do jiných částí nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

motolská nemocnice | Foto: FN Motol

Provoz dětské nemocnice v pražském Motole ohrožuje havárie vody. Část dětského oddělení evakuovali zdravotníci, osm kojenců po vážných onkologických operacích museli přemístit na jiné oddělení. Podle Jaromíra Morávka z tiskového odboru nemocnice jsou havárie vody v této pražské nemocnici, ve které se léčí malí pacienti z celého Česka, téměř na denním pořádku. Nemocnice je dlouhodobě v havarijním stavu.

Jak řekl lékař Luboš Zeman, se stěhováním malých pacientů a opravami sice počítali, ale ne v takovém rozsahu:"Tady je jednotka intenzivní péče pro větší děti a děti řekněme středního věku. Museli jsme je rozdělit na jiná oddělení a péče bude zajištěna."

Provoz dětského pavilonu ale nebude přerušen ani po dnešní havárii. Statika budovy není podle odborníka narušena a malým pacientům nebezpečí nehrozí. Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík potvrdil, že není potřeba žádná další oddělení a prostory pavilonu nutné evakuovat ani zavírat.

Šéfka resortu zdravotnictví Marie Součková o situaci jednala na místě z řediteli pražských nemocnic. V případě nutnosti by tato zdravotnická zařízení převzala dětské pacienty. Ministryně požádá vládu, aby havarijní stav motolského zařízení řešila okamžitě. V jednání je sedm návrhů, jak rekonstrukci financovat. Ona sama prosazuje svou původní variantu: "To je varianta, která počítá s rekonstrukcí Motola ve třech etapách. První etapa za 1, 3 miliardy v letech 2004 až 2007. Týká se energocentra a dalších přístupových ploch v rámci koridorů podzemního charakteru," uvedla Součková.

Připomeňmě, že dětská část nemocnice v Motole už několik let čeká na výraznější pomoc politiků, zatím marně. Sněmovna v minulých letech opakovaně odložila debatu o zákoně, který by Motolu zajistil úvěr na rekonstrukci. Vláda měla jednání o miliardové dotaci pro Motol na programu 11. února, ale věc odložila. Ministryně zdravotnictví Marie Součková dostala měsíc na dopracování svého materiálu o rekonstrukci dětské části. Kabinet má o Motolu znovu jednat po 12. březnu.

Odklad rozhodnutí o penězích pro Motol v únoru prosadil ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle jeho náměstka Eduarda Janoty proto, že ministryně zdravotnictví předložila neúplný materiál - neobsahoval například údaje o celkových nákladech rekonstrukce. "Tyto elementární podklady nejsou, vláda je neměla na stole a ministr financí se nemohl zachovat jinak, než se zachoval, že materiál nedoporučil k projednání. Ministr financí by porušil elementární rozpočtový postup a dostal by se do rozporu se zákonem on sám."

Motolské vedení už několik let upozorňuje na to, že dětský areál z let 1964 až 1977 je v havarijním stavu. Každoročně v zimě se opakují havárie topení a vody. Nevyhovují ani operační sály.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Petr Doležel, Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme