Ministryně školství Dana Kuchtová svou pozici ve vládě zatím ustála

Premiér Mirek Topolánek zatím neodvolá ministryni školství Danu Kuchtovou. Židle se pod ní zatřásla kvůli problémům s přípravou programu na čerpání evropských peněz. Program, který Evropská komise České republice v létě vrátila, začalo ministerstvo školství přepracovávat pozdě. Premiér z toho ale neviní jen Kuchtovou. Podle něj vznikl zásadní problém s přípravou programů už za vlády sociální demokracie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana Kuchtová | Foto: Strana zelených

Zbytečně složité nastavení operačních programů, přes které evropské peníze do České republiky přitečou, zavinila podle premiéra sociální demokracie. Problém s vypracováním programu pro získání peněz na vědu a výzkum pak prý neřešily dvě předchůdkyně Dany Kuchtové v křesle ministryně školství. Kuchtovou proto za tuto chybu pranýřovat nehodlá:

"Rozhodnutí o tom měnit operační programy, případně je spojovat, což je hlavní problém při vyjednávání s Evropskou komisí pro tu novou vládu, která nastoupila v září, už bylo nesmírně komplikované. De facto s tím mandátem nemožné. Po novém roce nastoupila Dana Kuchtová, a tím ji chci bránit, už to bylo nemožné absolutně."

Pokud se ale chce Dana Kuchtová v čele resortu udržet, měla by se - podle Topolánka - snažit získat z evropských fondů pro výzkum a vývoj co nejvíc peněz: "Jakým způsobem to zařídí, je v této chvíli v podstatě jedno. Mě zaleží na tom, aby to fungovalo, abychom mohli co nejdříve čerpat. Ani mi nezáleží na tom, jak se ty programy jmenují, jak budou implementovány, kdo je bude monitorovat, to beru jako technický problém po cestě."

Původní návrh na čerpání peněz vrátil Brusel v létě letošního roku a nešetřil kritikou. Nový vypracoval tým dvaceti odborníků o víkendu. Teď ho má na stole auditorská firma a ministerstvo financí. Dana Kuchtová ve vysílání Radiožurnálu vysvětlovala důvody současných potíží: "Já jsem byla ve funkci měsíc a pan náměstek Mora mě neupozornil na to, že do Evropské komise odchází materiál, který byl připravený za minulé vlády, a který byl de facto už nepoužitelný. Já jsem tedy během jednoho měsíce neměla možnost ten program zásadně přepracovat. A to upozornění od něho také nebylo dostatečné."

Jak dále Dana Kuchtová Radiožurnálu řekla, zastání ministerského předsedy ji potěšilo: "Pro mě je to jeho prohlášení velmi pozitivní. Myslím si, že ta šance, abych dál pracovala na evropských fondech a připravila jejich čerpání, je pro mě opravdu velkým závazkem." Dana Kuchtová ale nechce, aby premiér ze zdržení programu vinil jen sociální demokracii. Přiznala, že chyba je i na její straně: "V žádném případě nejsem vyviněna a pan premiér říkal, že i my jsme už na tomto programu nesplnili něco, co jsme splnit měli. To znamená, že já jsem měla červenec a srpen na to, abych napravila určité nedostatky. Samozřejmě i z mé strany tam byly některé chyby. To já si velmi dobře uvědomuji. "

O spuštění programu by měla Evropská komise rozhodnout v polovině října. Pokud se Kuchtové nepodaří získat všechny unijní nabízené peníze, bude premiér opět zvažovat její odchod z čela resortu školství.

Václava Marešová, Petr Dudek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme