Ministryně školství Kuchtová podá demisi

Ministerstvo školství bude mít nového šéfa. Kvůli vypjaté situaci kolem přípravy programů na čerpání evropských peněz se Dana Kuchtová rozhodla rezignovat. Oficiální demisi podá přibližně za týden. Strana zelených krok své ministryně akceptuje, zároveň jí ale vyslovila podporu. Náhradu chtějí zelení najít do týdne, konkrétní jména zatím zveřejnit nechtějí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Bursík a Dana Kuchtová

Martin Bursík a Dana Kuchtová | Zdroj: ČTK

Dana Kuchtová stála v čele resortu školství téměř devět měsíců. Z vysoké politiky odchází sama a dobrovolně. Tlak, pod který se dostala, jí prý znemožňuje pracovat tak, jak by chtěla.

"Cítím, že to politické napětí, a i jiné napětí v kruzích třeba akademických, vzrůstá a že to velmi intenzivně padá na mou hlavu," uvedla Kuchtová na tiskové konferenci.

Strana zelených se za svou ministryni postavila. Její lídr Martin Bursík odmítl, že by tomu v uplynulých dnech bylo jinak. "Musím podtrhnout, že jsme s respektem toto řešení a návrh na rezignaci přijali, vyslovili jsme Daně Kuchtové své uznání a poděkovali jí za práci na ministerstvu," uvedl Bursík.

Dodal, že si zelení chtějí post ministra školství ponechat. Rošádu ve vládních křeslech, při níž by si koaliční strany ministerská křesla vyměnily, Bursík vyloučil. Nového šéfa resortu prý vybere spolu s Kuchtovou a předsednictvem strany, žádná jména ale prozradit nechtěl.

Kuchtová se pod palbu kritiky dostala po té, co vyšly najevo problémy ministerstva školství s dodržením termínu na dopracování návrhu programu čerpání unijních peněz pro výzkum a vývoj. Česko může získat až 68 miliard korun, premiér Mirek Topolánek (ODS) ale tvrdí, že kvůli Kuchtové o část dotací přijdeme.

Podle Kuchtové byly programy špatně připraveny již před jejím příchodem na ministerstvo. "Co se týče evropských fondů a konkrétně toho programu, tak já tu spoluodpovědnost také nesu. To jí ale mojí předchůdkyně nesou také a větší, protože na tom pracovaly déle," řekla. Zatím nezveřejnila, jestli spolu s ní ministerstvo opustí i další lidé.

Mezi největší kritiky Kuchtové patřila vedle premiéra i šéfka lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová. "Vážím si toho, že dá prostor nové šanci a doufám kompetentnímu člověku," poznamenala k rezignaci Kuchtové. I podle Šojdrové zůstane ministerstvo školství zeleným.

Premiér Mirek Topolánek dnešní rozhodnutí Kuchtové rezignovat vidí jako "trochu vynucený", ale logický krok. "Myslím si, že Dana Kuchtová pochopila, že jí některé poslední kroky natolik poškodily, že její rezignace je celkem logická. Chci zopakovat, že si jejího kroku vážím," řekl Topolánek. Nepředpokládá přitom, že by demise ministryně odstartovala další změny v jeho vládě.

Šéf poslanců ČSSD Michal Hašek odstoupení Kuchtové hned využil ke srovnání s kauzou šéfa lidovců a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka. "Kdyby zelení byli kategoričtí, tak zřejmě dneska pan Čunek už nebyl vicepremiérem a je velkou otázkou, zda by existovala tato koalice. To, jak se chovají zelení k vlastní místopředsedkyni, je velký otazník," uvedl Hašek.

Od lednového ustavení trojkoaličního vlády je demise Kuchtové druhou změnou v Topolánkově týmu. První zažil nedlouho po jmenování, kdy odstoupila ministryně kultury Helena Třeštíková. Nestraničku navrženou KDU-ČSL nahradil lidovecký senátor Václav Jehlička. Několik měsíců čelil výzvám k odchodu i Čunek, a to kvůli obvinění z korupce a kontroverzním výrokům o Romech. Lidovecký vicepremiér nakonec ve vládě zůstal.

Marika Táborská, Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme