Ministryně školství představí návrhy, jak mají růst platy učitelů

Čeští učitelé v porovnání se zahraničními pedagogy stále berou málo peněz. Ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD proto chce, aby jejich mzdy dál rostly. Odbory navrhují navýšení o deset procent. Konkrétní představu dnes zveřejní i ministerstvo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Valachová | Foto: Filip Jandourek

„Spokojená nejsem. Vždycky s očekáváním vyhlížím další volby, protože školství mají všichni jako prioritu. Ale pak je po volbách a zase to sklouzne do stereotypu, který říká, že ve školství musí proběhnout velké změny, ale peněz je na to málo, a že budeme muset čekat. Já čekám už 20 let,“ postěžovala si před časem jedna z učitelek na pražské základní škole.

S tím, že zaměstnanci škol berou málo peněz, souhlasí i předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. Ideální by podle něj bylo navýšit platy pedagogických i nepedagogických pracovníků v roce 2017 o deset procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministryně školství představí plány pro růst platů učitelů. Více Eliška Malínská

„My jsme to odhadovali jenom k tarifnímu platu. Je to řádově pro začínající učitele o zhruba dva tisíce, pro toho, který končí, tři tisíce a u nepedagogických pracovníků by to bylo kolem patnácti set měsíčně,“ vypočítává Dobšík.

Už od loňského listopadu se ale okolo platů některé věci změnily. Mzdy ve školství vzrostly průměrně zhruba o tři procenta. Nejvíc peněz navíc dostali vyučující s praxí delší než 32 let.

Ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD popsala, že by letos ráda dosáhla mnohem významnějšího narovnání platů v objemech a tarifech. „My potřebujeme změny směrem k profesnímu růstu učitelů a vůbec směrem k ohodnocení z hlediska financování regionálního školství,“ uvedla.

Cílem jsou kvalifikovaní a motivovaní učitelé

Podle ministryně je nejvážnějším problémem nedostatek kvalitních učitelů. „Mým hlavním cílem je mít kvalifikované, motivované a dobře zaplacené učitele. To je základ systému,“ zdůraznila. „Co se týká speciálních pedagogů a asistentů pedagoga, jsou to samozřejmě velmi důležitá povolání, která potřebujeme, ale klíč ke kvalitnímu vzdělávání jsou učitelé,“ dodala Valachová.

O penězích pro školství budou zástupci úřadu s ministerstvem financí teprve vyjednávat. Výhled státního rozpočtu na léta 2017 a 2018 ale zatím s navýšením peněz na školství nepočítá. Další prioritou ministryně Valachové je zavedení kariérního řádu, který chystal už její předchůdce Marcel Chládek z ČSSD.

Ministerstvo školství po nástupu nové šéfky kariérní řád změnilo. Měl by být víc zaměřený na kvalitu vzdělávání. Vládě by ho úřad chtěl předložit v prvním čtvrtletí letošního roku. Nově také platí zákon, který má zamezit dříve běžné praxi zaměstnávání učitelů jen po dobu školního roku.

ČRo, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme