Ministryně stáhla z vlády koncepci zdravotnictví

Rozhodnutí o koncepci zdravotní péče na další čtyři roky z pera ministryně zdravotnictví Milady Emmerové nepadlo. Sama Emmerová stáhla materiál z jednání vlády. Koncepci kritizovala část odborné veřejnosti, opozice i někteří členové kabinetu, především vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Emmerová odmítá růst spoluúčasti a přímých plateb pacientů. Naopak plánuje úspory v lékové politice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová | Foto: Poslanecká sněmovna

Podle ministerstva zdravotnictví se v koncepci píše mimo jiné o větší kontrole nemocnic ze strany státu. O finanční spoluúčasti ale zatím neuvažuje. Podle mluvčí ministerstva Věry Čarné budou služby zdravotníků dostupné pro všechny občany, ať už z hlediska vzdálenosti nebo finančních možností: "Koncepce se zabývá mimo jiné zvýšením efektivity hospodaření zdravotních pojišťoven, nemocnic, nepočítá s významným rozšířením spoluúčasti pacientů či se zavedením přímých plateb ve zdravotnictví."

Navzdory přepracování se koncepce zdravotnictví Milady Emmerové nezamlouvá řadě odborníků. Podle výkonného ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka v ní zůstal zásadní problém, a tím jsou peníze. "Financování zdravotnictví je tou největší otázkou a tou se bohužel tato koncepce nezabývá ani co se týče hodnocení současné situace ani do budoucna."

Milan Kopp, Zuzana Bančanská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme