Ministryně stáhla z vlády koncepci zdravotnictví

Rozhodnutí o koncepci zdravotní péče na další čtyři roky z pera ministryně zdravotnictví Milady Emmerové nepadlo. Sama Emmerová stáhla materiál z jednání vlády. Koncepci kritizovala část odborné veřejnosti, opozice i někteří členové kabinetu, především vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Emmerová odmítá růst spoluúčasti a přímých plateb pacientů. Naopak plánuje úspory v lékové politice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová | Foto: Poslanecká sněmovna

Podle ministerstva zdravotnictví se v koncepci píše mimo jiné o větší kontrole nemocnic ze strany státu. O finanční spoluúčasti ale zatím neuvažuje. Podle mluvčí ministerstva Věry Čarné budou služby zdravotníků dostupné pro všechny občany, ať už z hlediska vzdálenosti nebo finančních možností: "Koncepce se zabývá mimo jiné zvýšením efektivity hospodaření zdravotních pojišťoven, nemocnic, nepočítá s významným rozšířením spoluúčasti pacientů či se zavedením přímých plateb ve zdravotnictví."

Navzdory přepracování se koncepce zdravotnictví Milady Emmerové nezamlouvá řadě odborníků. Podle výkonného ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka v ní zůstal zásadní problém, a tím jsou peníze. "Financování zdravotnictví je tou největší otázkou a tou se bohužel tato koncepce nezabývá ani co se týče hodnocení současné situace ani do budoucna."

Milan Kopp, Zuzana Bančanská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme