Ministryně Stehlíková chce mít z pražského Domu světla centrum prevence AIDS

Centrem prevence nemoci AIDS pro celou republiku se stane Dům světla v pražském Karlíně, provozovaný Českou společností AIDS pomoc. Dům už osm let poskytuje útočiště lidem s virem HIV v krvi, nabízí bezplatné testování a podílí se na osvětových kampaních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům světla | Foto: Adriana Krobová

Těchto zkušeností chce využít ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková ze Strany zelených. Dům proto v sobotu navštívila. Ne Vánoce, ale hlavně poslední čísla prý ministryni přiměla do Domu světla zajít: "Ta statistika ukazuje, že rok 2007 bude nejčernějším od doby sledování nárůstu počtu HIV pozitivních. To znamená přibude přibližně 120 až 130 nových případů."

Dům světla v pražském Karlíně nabízí nejen testování zdarma pro kohokoli, kdo přijde, ubytování pro nemocné s AIDS, kteří nemají kam jít, ale i bezplatnou telefonní tísňovou linku AIDS pomoci, kampaně v médiích, rozdávání jehel narkomanům, a tak dále. To vše stojí milióny korun. Zhruba polovinu hradí přes nejrůznější programy, stát a město, druhá polovina je na soukromých zdrojích.

Narozdíl od Západu se ale u nás sponzoři dát peníze na AIDS stydí. A tak se nehrnou. A nejen to. V Domě světla třeba ušetřili na automat na kávu. Objednali ho a majitel slíbil, že se do týdne ozve. Neozval, vzpomíná šéf Domu světla Miroslav Hlavatý: "Týden,čtrnáct dnů, tři neděle uplynuly. Já se odvážil zavolat, co se děje. A on mi oznámil to, na co jsem bohužel za svou praxi zvyklý, že když oznámil zakázku svým zaměstnancům, převážně mladým lidem kolem pětadvaceti let, tak mu polovina dala výpověď okamžitě a polovina řekla, že do Domu světla nikdy nepojedou. Měli samozřejmě strach z HIV infekce. Pro mě nelogicky, pokud známe tři základní druhy přenosu: nechráněný pohlavní styk, krevní cesta (například injekční jehla) a matka-plod."

Blíží se nový rok, a s ním přidělování peněz sociálně potřebným. Ukáže, nakolik ministryně Stehlíková splní své dnešní slovo a nemocným AIDS se sháněním peněz, ale nejen s ním pomůže.

Vít Dvořák, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme