Ministryně Stehlíková navrhuje sbírku na vystěhované Romy

Žádný boj mezi Stranou zelených a lidovci neexistuje, prohlásil jejich předseda a zároveň šéf resortu pro místní rozvoj Jiří Čunek. Reagoval tak na kritiku ministryně bez portfeje Džamily Stehlíkové, která Čunka ostře napadla za způsob, jakým ze Vsetína vystěhoval Romy. Stehlíková už ale zmírnila svojí rétoriku. Chce uspořádat sbírku na opravy domů dvou romských rodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Džamila Stehlíková | Foto: Marián Vojtek

Stehlíková si s Čunkem prý už všechno vyjasnila. Výrok, že vystěhování Romů mohlo v lidech vyvolat asociace spojené s odsunem sudetských Němců, podle ní vytrhli z kontextu novináři.

Stehlíková si s Čunkem prý už všechno vyjasnila. Výrok, že vystěhování Romů mohlo v lidech vyvolat asociace spojené s odsunem sudetských Němců, podle ní vytrhli z kontextu novináři.

Ministryně ale narazila se svojí iniciativou, aby stát poskytl dotaci jeden a půl milionu korun na opravy soukromých domů romských rodin. "Jsme si uvědomili, že se nejedná o majetek obcí, tudíž stát nemůže přispívat na opravu těchto nemovitostí," uvedla Stehlíková.

Vzápětí přišla s návrhem na uspořádání veřejné sbírky, ale i ten spadl pod stůl. Nakonec se Stehlíková obrátila na katolickou charitu. Té se ale nezamlouvá sbírka jen pro dvě rodiny. "Arcidiecézní charita Olomouc, která pravděpodobně bude tuto sbírku pořádat, vnímá tento krok jako nesystémový, ale velmi potřebný, a spíš sbírka bude vyhlášena pro více romských rodin," dodala ministryně.

Čunek vidí řešení především v reformách. Sbírky nebo pomoc od státu či obcí jsou podle něj jen folklórem, který nikam nevede. "Protože jestliže někomu stále dáváte peníze a tím ho odnaučíte pracovat, tak nedosáhnete ničeho jiného, než co se dosáhlo před tím, to znamená dalšího propadání do pomyslného, ale bohužel i lidsky naprosto jednoznačného bahna," podotkl Čunek.

Vsetín, z jehož čela Čunek odchází, vystěhoval Romy ze zchátralého pavlačového domu v centru loni v říjnu. Většina rodin skončila v kontejnerových domech na okraji města Část jich ale radnice přesunula na Jesenicko a Prostějovsko, kde jim pořídila rozpadající se domy. Nemovitosti, v nichž není vždy tekoucí voda či odpad vody, mají Romové 20 let splácet.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme