Ministryně Válková jednala s prezidentem Zemanem. Jestli rezignuje, neřekla

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) zvažuje svou budoucnost ve funkci. Odpoledne se o tom na Pražském hradě radila s prezidentem Milošem Zemanem. Jestli ve vládě skutečně končí, ale zatím neřekla. Na asi hodinové schůzce s hlavou státu probírali mimo jiné i platy soudců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Helena Válková odchází ze schůzky s prezidentem Milošem Zemanem

Ministryně spravedlnosti Helena Válková odchází ze schůzky s prezidentem Milošem Zemanem | Zdroj: ČTK

„Já jsem (prezidenta) informovala o pracích v resortu a samozřejmě jsem se dostala také k otázkám své rezignace. Vyslechla jsem si jeho názory, bavili jsme se i o budoucnosti resortu spravedlnosti, o tom, co je třeba ještě dokončit. To je všechno, co vám k tomu mohu nyní říci,“ uvedla ministryně při odchodu z Hradu.

Ještě před schůzkou ale ministryně řekla, že vývojem událostí kolem své osoby začíná být "relativně znechucená".

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministryně spravedlnosti Helena Válková odpovídá na otázku, jestli zvažuje rezignaci

„Na druhé straně, já jsem slíbila hnutí ANO, že podle svých nejlepších sil budu minimálně rok ve funkci. Ten rok je pryč. V této souvislosti a v tomto kontextu se jdu i poradit na Hrad s panem prezidentem,“ doplnila ministryně.

Válková si přitom myslí, že za rok, kdy je ve funkci, udělala maximum toho, co udělat mohla.

Vizitka ministryně Heleny Válkové
*7. ledna 1951, Chlumec nad Cidlinou
Vzdělání: Právnická fakulta UK; profesorský titul získala na univerzitě v Trnavě
Současná funkce: ministryně spravedlnosti od 29. ledna 2014, poslankyně od 26. října 2013, jako nestraník kandidovala za ANO (zdroj: ČTK)

„Že jsem zahájila reformy – někdy byly velmi obtížné – a že mám za sebou poměrně dost věcí, kterými se resort spravedlnosti může pochlubit. Takže já teď tak jako sama bilancuji a hovořím i s některými dalšími svými kolegy z hnutí ANO,“ řekla ministryně.

Ještě předtím, než Helena Válková přijela na Pražský hrad, odtud odjel šéf hnutí ANO a vicepremiér Andrej Babiš. K jednání se nevyjádřil. Na dotaz, jestli chce Helenu Válkovou odvolat, odpověděl: „Nemůžeme vyloučit jen smrt.“

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD po dnešním jednání vlády řekl, že nechává případnou personální výměnu ministryně spravedlnosti na hnutí ANO.

„Pro to, aby koaliční vláda mohla fungovat, je potřeba respektovat určité personální pravomoci koaličních stran. Samozřejmě pravomoci musí být uplatňovány s rozmyslem. A pokud jde o spekulace, které se týkají pozice ministryně spravedlnosti, je to v tuto chvíli otázka, kterou musí vyřešit hnutí ANO," uvedl.

Tejc: Situace by se měla vyřešit co nejdříve

Předseda Ústavně právního výboru Jeroným Tejc z ČSSD Českému rozhlasu řekl, že zatím nemá informace o tom, kdy by mělo být o dalším osudu ministryně spravedlnosti jasno. Situace by se ale podle něj měla vyřešit co nejrychleji.

Musí se vyřešit během tohoto nejpozději příštího týdne. „Myslím si, že i v zájmu paní ministryně je vědět definitivně rozhodnutí o tom jak to bude. Ta nejistota způsobuje to, že se problémy spíše vytváří než, že by se řešily,“ poznamenal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možné rezignaci ministryně spravedlnosti Heleny Válkové /ANO/ mluvili v ČRo poslanci za ČSSD Jeroným Tejc a za TOP 09 Jan Farský

Podle místopředsedy ústavněprávního výboru Jana Farského z TOP 09 Válková zklamala v legislativní i v personální oblasti.

„V té legislativní za loňsko měla předložit nový zákon o státním zastupitelství, který už byl hotov, dokonce za minulé vlády byl ve sněmovně. Přesto návrh, který přišel z její dílny, šel proti smyslu předchozích dohod a úprav a vytvářel ze státních zástupců pohůnky politiků. Měla dodat úpravy zákona o exekutorech. Doteď se tak nestalo,“ upozornil.

Podle právníka a publicisty Tomáše Němečka vše nasvědčuje tomu, že Helena Válková bude muset v blízké době z funkce odejít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem možné rezignace ministryně spravedlnosti Heleny Válkové okomentoval Tomáš Němeček, právník a publicista

„To, co se odehrává, tomu nasvědčuje,“ uvedl. Podle něj Válková celou dobu působí, že je vláčená událostmi místo, aby je určovala‘. Za nejhorší ministryni spravedlnosti jí ale nepovažuje.

„Ale u nás je to dno nastavené poměrně hodně hluboko. Nemyslím, že to byla taková katastrofa, jak uvádějí některá média, nicméně nějaký oslnivý dojem nevzbudila. Čekal jsem od ní moudrý a klidný přístup, přístup akademičky. A to se nepotvrzuje. Působí, jakoby jí agendu diktoval někdo jiný,“ dodal.

Lenka Jansová, mta, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme