Ministryní spravedlnosti v Rusnokově vládě bude Marie Benešová

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová přijala nabídku nového premiéra Jiřího Rusnoka a bude ministryní spravedlnosti v jeho vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Benešová | Foto: Marián Vojtek

„Mohu s radostí oznámit, že jsem přijal souhlasné potvrzení od paní doktorky Benešové, že přijímá moji nabídku stát se ministryní spravedlnosti,“ oznámil Rusnok v České televizi.

Dalším potvrzeným jménem v Rusnokově kabinetu je Martin Pecina jako ministr vnitra.

Ministrem zemědělství by se měl stát současný prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Nabídku dostal i Jan Kohout, který působil jako šéf diplomacie v úřednické vládě Jana Fischera. Oba si nechali čas na rozmyšlenou. Naopak současný ministr školství v demisi Petr Fiala odmítl nabídku pokračovat ve funkci i v úřednické vládě.

Rusnok odmítl kritiku politických stran, že vytváří vládu ‚kamarádů‘ Miloše Zemana. „Nikdo z kandidátů - alespoň si teď nejsem vědom - není členem Strany práv občanů Zemanovi. U všech se snažím uplatňovat odborná kritéria, schopnost rychle převzít resorty a pokud možno co nejlépe je řídit,“ uvedl. Dodal, že není s výběrem členů kabinetu u konce, a že jedná s různými osobnostmi.

Ministr školství Petr Fiala odmítl účast v Rusnokově vládě, upřednostňuje politickou vládu

Číst článek

Současná vládní koalice ale stále podporuje jako předsedkyni vlády svou kandidátku a šéfku sněmovny Miroslavu Němcovou z ODS. Má pro ni prý i rozhodujících 101 poslaneckých hlasů. Rusnok takové podpoře příliš nevěří.

„Kdyby existovala, tak by se to asi projevilo nějakým velmi hmatatelným způsobem už v rozhovorech s panem prezidentem, a jak vidíme, sněmovna je dnes tak fragmentovaná, že jednou poslanci jsou v jakési koalici, jednou nejsou. Já osobně tomu příliš nevěřím, ale ověřit to může jen hlasování,“ řekl.

Simona Bartošová, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme