Zájem o pohřeb Gotta bude obrovský, řekl Babiš. Žofín očekává 100 tisíc lidí

Úřad vlády při přípravách pohřbu zpěváka Karla Gotta se státními poctami spolupracuje s policií i armádou, protože očekává obrovský zájem veřejnosti. Novinářům to řekl v sobotu premiér Andrej Babiš (ANO) v Polsku, kde se účastní pohřbu někdejšího disidenta Kornela Morawieckého. Nové informace k podobě obřadu ale zatím nemá. Podle odhadů Paláce Žofín, který páteční pietu připravuje, by mohlo přijít až 100 tisíc lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svíčky před vilou Karla Gotta na Bertramce. | Foto: Vít Kubant | Zdroj: Český rozhlas

„Detaily nemám, dělají to kolegové. Nejdůležitější je (Gottova) rodina, respektujeme přání rodiny,“ uvedl Babiš. Zveřejňování informaci ohledně pohřbu si vyhradila zpěvákova rodina, chystá se je umisťovat na Gottovy na webové stránky.

Zemřel zpěvák a mnohonásobný zlatý slavík Karel Gott. Legendě české pop music bylo 80 let

Číst článek

Podle Babiše je na Úřadu vlády tým, který spolupracuje s policií i armádou. „Protože se očekává obrovský zájem občanů, protože pan Karel Gott byl pro nás a naši historii jeden z největších Čechů, takže určitě přijde spousta lidí,“ uvedl premiér.

Vláda na den Gottova pohřbu vyhlásila státní smutek. Umělcův pohřeb se podle rozhodnutí kabinetu měl odehrát jako státní, nakonec se podle přání rodiny uskuteční se státními poctami včetně zádušní mše v katedrále svatého Víta.

Poslední rozloučení s Gottem pro veřejnost se bude konat v pátek 11. října od 8.00 do 22.00 v Paláci Žofín na Slovanském ostrově v Praze. Zádušní mše následující den od 11.00 bude pro pozvané hosty.

Podle odhadů Paláce Žofín by se s Gottem mohlo přijít rozloučit až 100 tisíc lidí. Kapacita paláce je přitom podle obchodního ředitele Petra Denka kolem tisíce lidí. Dodává ale, že Žofín je na organizaci připravený.

„První hosté budou vpuštěni v pátek v osm hodin. Následně se bude posouvat celá fronta čekajících ve venkovních prostorách na ostrově a na nábřeží,“ popsal pro Radiožurnál.

Lidé pak budou čekat na hlavním schodišti do velkého sálu, kde se budou moci lidé uklonit a položit květiny. A druhým vchodem do sálu budou po schodišti odcházet.

Karel Gott zemřel v úterý 1. října po těžké nemoci, bylo mu 80 let. Jeho úmrtí si v posledních dnech všímala řada zahraničních médií, zejména ta ze sousedních zemí, ale i třeba z Ruska, kde byl nesmírně oblíbený.

Babiš: Pohřeb Karla Gotta bude logisticky velice náročný, státní smutek vyhlásíme na 12. října

Číst článek

Uctění v Národním divadle

Ke státnímu smutku za Karla Gotta se příští sobotu přidá i Národní divadlo v Praze. Zpěvákovu památku uctí minutou ticha před představeními. Na všech budovách Národního divadla budou vlát smuteční prapory, uvedl v sobotu mluvčí scény Tomáš Staněk.

Minutu ticha budou divadelníci a diváci držet před představeními v historické budově divadla na vltavském nábřeží a ve Stavovském divadle. Na programu je v sobotu repríza opery Příhody lišky Bystroušky a baletu Valmont.

V pátek o něm nekrolog přinesl i americký list The New York Times. O Gottovi se v něm píše jako o hezounovi s expresivním tenorem, který zpíval kromě češtiny také v angličtině, ruštině, francouzštině a němčině. Autor článku připomíná jeho kariéru za normalizace, četná ocenění, jakých se mu dostalo, i třeba to, že letos v létě byla k příležitosti zpěvákových 80. narozenin vydána pamětní eurobankovka. „Tato bankovka s nominální hodnotou nula eur je v naší zemi obrovským fenoménem, stejně jako Karel Gott,“ citují The New York Times jednoho z Gottových fanoušků.

voh, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme