Mirek Topolánek byl jmenován novým premiérem

Prezident Václav Klaus jmenoval odpoledne novým premiérem šéfa Občanské demokratické strany Mirka Topolánka. Předtím na Pražském hradě přijal z rukou odstupujícího premiéra Jiřího Paroubka demisi jeho vlády. Prezident zároveň Paroubka a dosavadní ministry pověřil dočasným výkonem funkcí, a to do jmenování nového kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Klaus a M. Topolánek | Zdroj: ČTK

Svou demisi vláda předsedy ČSSD Jiřího Paroubka dopoledne jednomyslně schválila. Odstupující premiér připomněl, že v úterý skončila ustavující schůze Poslanecké sněmovny, a proto jeho vláda může podle ústavy rezignovat. Současně Paroubek předpokládá, že kabinet bude ještě několik dnů pracovat jako vláda v demisi. Koaliční vláda sociálních demokratů, lidovců a unionistů tak končí.

V půl třetí odpoledne pak premiér Jiří Paroubek podal demisi prezidentovi Václavu Klausovi. Hlava státu demisi vlády přijala a zároveň odstupujícího premiéra a dosavadní ministry pověřila dočasným výkonem funkcí do jmenování dalšího vládního kabinetu.

"Pane předsedo, já beru tuto vaši informaci na vědomí. Přijímám demisi vás a vaší vlády. Zároveň bych vás chtěl poprosit o to, aby vláda pod vaším vedením fungovala jako prozatímní vláda do okamžiku, kdy bude jmenována vláda nová, protože je nezbytné zajistit elementární fungování státu," řekl Václav Klaus při ústavním aktu. Odstupujícímu premiéru a celé jeho vládě poté poděkoval za odvedenou práci. Připomněl, že neděkuje jen za práci v jejich řádném období, ale i za práci, kterou kabinet odvedl po červnových volbách, kdy několik týdnů nebyla ustavena sněmovna.

Následně prezident Klaus jmenoval novým premiérem šéfa ODS Mirka Topolánka. Ten začne jednat se šéfy politických stran o podpoře svého menšinového kabinetu. Předpokládá, že tyto konzultace mohou trvat maximálně dva až tři týdny. Z jeho vyjádření vyplývá, že bude jednat s lídry ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek pak trvá na tom, že menšinová vláda ODS by měla existovat jen dva roky. Podle Mirka Toplánka je ale taková vláda nesmyslná. Českou republiku totiž čeká přistoupení k Schengenské dohodě, možné zavedení eura a také předsednictví Evropské unii.

Jak dlouhé by mělo být funkční období vlády podle představ ODS, řekl Českému rozhlasu budoucí premiér Mirek Topolánek: "Pokud to má být vláda českého předsednictví, tak je to první pololetí 2009, kdy by mohla být takováto smlouva případně vypovězena. Protože je nesmyslné dělat před tímto předsednictvím předčasné volby nebo měnit vládu - to mi připadá jako velké hazardování se jménem České republiky ve světě a v Evropě. Zatím se nám nedaří toto sociálním demokratům vysvětlit."

Další varianta, která podle Topolánka připadá v úvahu, je překlenovací vláda do voleb v příštím roce.

Na končící vládu Jiřího Paroubka česká měna ani kurzy hlavních akcií pražské burzy zatím nijak nereagovaly. Kurz koruny má podle analytiků v sobě demisi vlády a jmenování nového premiéra už zahrnutou, pro ekonomické trhy je to stará zpráva. Domácí měnu může prý oslabit až koncem příštího měsíce jednání o rozpočtu a přijetí eura.

Milan Kopp, Ondřej Černý, Ondřej Kapic Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme