Mirek Topolánek je opět premiérem

Prezident republiky Václav Klaus dnes opět jmenoval Mirka Topolánka předsedou vlády. Šéf ODS tak po neúspěchu s menšinovou vládou ODS dostal druhou šanci složit kabinet. Topolánek doufá, že tentokrát důvěru sněmovny získá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek a V. Klaus | Zdroj: ČTK

"Chtěl bych staronovému premiérovi v tomto jeho druhém pokusu o sestavení vlády, která by získala důvěru Poslanecké sněmovny, popřát úspěch," řekl Václav Klaus Topolánkovi. "Jsem si vědom složitosti současné situace, ale i v této složité situaci není možné nepokusit se udělat krok vpřed. V pondělí jsem jasně vysvětlil důvody, proč právě tento krok považuji za správný. Prošli jsme dalšími volbami - komunálními a senátními - které trochu uklidnily situaci a i jejich výsledky - jako jistou formu projevu postojů veřejnosti - nelze ignorovat," poznamenal prezident.

"Věřím, že se z prvního neúspěšného pokusu o získání důvěry ve sněmovně poučili všichni, i pan premiér, a že politici v této fázi, po více než pěti měsících od voleb, dají přednost zájmu celku, tedy České republiky, před všemi dalšími zájmy, které sice respektuji, ale které nesmí dominovat," zdůraznila hlava státu.

Mezitím už ODS zahájila neformální informační jednání o podobě nové vlády. Občanští demokraté předpokládají, že by předseda strany a premiér Mirek Topolánek mohl prezidentovi přinést zprávu o výsledcích příští týden. Předsedové ODS a ČSSD Topolánek a Paroubek se sešli na čtvrt hodiny v prostorách Poslanecké sněmovny. Oba politici ale popřeli, že by se bavili o vládě.

Už včera Topolánek vyloučil, že by ODS začala jednat se sociálními demokraty o velké koalici. Uvedl ale, že bude "nepochybně vyjednávat s ČSSD". Sociální demokraté uvedli, že jsou ochotni jednat s ODS o podpoře menšinového kabinetu občanských demokratů, který by vládl dva roky. ODS však dlouhodobě uvažuje o předčasných volbách v příštím roce.

"Chceme písemné návrhy, tak abychom nebyli pak v nějakých trapných dohadech, kdo co zavinil, nezavinil. Zkrátka od začátku chceme hrát naprosto otevřenou hru," prohlásil včera Jiří Paroubek.

Naopak komunisté jsou připraveni podpořit levo-středový kabinet, případně vládu národní shody všech stran. Lidovci nevylučují návrat k myšlence trojkoalice, přednost ale dávají takzvané duhové vládě. Zelení stále považují za nejlepší řešení zablokované politické situace vládu odborníků.

Bez stabilní vlády je Česko už pět měsíců, Topolánek se pokusil složit menšinový kabinet ODS, nezískal však pro něj důvěru ve sněmovně. Ke krachu zatím vedla i všechna další vyjednávání, například projekt trojkoaliční vlády ODS, zelených a lidovců se stovkou poslanců ve sněmovně.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme