Mirek Topolánek nejméně zlepšuje vnímání své strany u voličů
Bleskový průzkum SC&C pro Český rozhlas v kraji Vysočina a na Karlovarsku se zaměřil i na to, jak jednotliví předsedové vztah voličů ke své straně zlepšují nebo naopak. Z průzkumu vyplynulo, že nejméně kladných bodů u voličů získává předseda ODS Mirek Topolánek. Na druhém místě je šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek.
Mirek Topolánek zlepšuje vztah voličů k ODS u 8 procent dotázaných. Naopak 67 procent jeho osobu ve spojitosti s občanskými demokraty vnímá negativně. Takový je výsledek bleskového průzkumu SC&C pro Český rozhlas v Kraji Vysočina.
Druhou příčku, co se vytváření negativního vnímání strany týká, obsadil lídr sociálních demokratů Jiří Paroubek. Ten zlepšuje pohled na ČSSD 14 procentům voličů naopak 54 procent ho vnímá negativně. Bleskový průzkum v Karlovarském kraji ukázal stejné pořadí jako na Vysočině.„Druhá skupina lídrů jsou ti, jejichž osobnost u lidí vyvolává spíše neutrální postoje. Do této skupiny se dají zařadit lidé typu Cyrila Svobody, Vojtěcha Filipa a Ondřeje Lišky,“ dodává vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová.
Pozitivně na lidi působí John, Zeman a Schwarzenberg
Třetí skupinu tvoří osobnosti, které mají na voliče pozitivní dopad. To, že stojí v čele strany její image v očích voličů zlepšuje. V Karlovarském kraji i na Vysočině jasně zvítězil lídr Věcí veřejných Radek John.
„To je jediný lídr, u kterého velmi převažuje pozitivní hodnocení nad tím negativním. On na Vysočina získává v pozitivních bodech 37 procent, v negativních jen 16 procent,“ vysvětluje Hamanová.
Velmi pozitivně se u voličů zapsal i Miloš Zeman, lídr strany práv občanů - zemanovců, který na Vysočině zlepšuje vnímání své strany 32 procentům voličů a také Karel Schwarzenberg, lídr TOP 09. Ten získal o bod méně.
Nečas působí neutrálně
Ve srovnání s bývalým volebním lídrem ODS Mirkem Topolánkem získává jeho nástupce Petr Nečas u voličů kladných bodů třikrát více. „Petr Nečas je tím lídrem, kterého bychom mohli zatím zařadit jako neutrálního. On má velmi vyrovnané pozitivní a negativní hodnocení. Relativně velkou skupinu voličů nijak neruší,“ popisuje vedoucí výzkumu SC&C.
Průzkum prováděla agentura SC&C počátkem dubna formou rozhovoru na reprezentativním vzorku obyvatel Karlovarského kraje a Kraje Vysočina.
Metodologie výzkumu
Cíle výzkumu: Volební model a stranické preference Kraje Vysočina, vliv lídrů politických stran na vztah k těmto stranám a názory na vybrané společenské problémy
Datum sběru: 2.4.- 3.4. 2010
Počet respondentů: 796
Metoda výzkumu: standardizované osobní rozhovory (face-to-face) provedené školenými tazateli agentury SC&C
Cílová skupina: občané Kraje Vysočina, starší 18 let (kvótní výběr podle pohlaví, věku, vzdělání respondenta a podle velikosti obce v rámci okresu)
Zpracování dat: dotazníky byly podrobeny logické kontrole a data byla analyzována prostřednictvím statistického softwaru SPSS.
Výsledky voleb v kraji v roce 2006
Při volbách v roce 2006 v kraji Vysočina zvítězila ČSSD (35,35 procenta hlasů, což odpovídalo 4 mandátům ve sněmovně), za ní skončila ODS (27,67%, 3 mandáty) následovaná KSČM (14,66%, 2 mandáty). Čtvrtá byla KDU-ČSL (12,16%, 1 mandát). Pátá Strana zelených (4,89%) už bez mandátu a šestí SNK Evropští demokraté (2%). Poměr hlasů ostatním stranám na Vysočině nepřesáhl 1 procento.